Antigua i Barbuda

Flaga Antigui i Barbudy

Flaga Antigui i Barbudy

Godło Antigui i Barbudy

Godło Antigui i Barbudy

Informacje o Antigui i Barbudy:

Kontynent: Ameryka Północna
Pełna nazwa kraju: Antigua i Barbuda
Stolica: Saint John's
Ustrój polityczny: monarchia konstytucyjna
Powierzchnia kraju: 435,3 km²
Liczba ludności: 92.000 mieszkańców
Język urzędowy: angielski
Jednostka monetarna: 1 dolar wschodniokaraibski (XCD, $) = 100 centów
Domena internetowa: .ag
Kod samochodowy: AG
Numer kierunkowy: +1 268
Najważniejsze religie:

  • Chrześcijaństwo - [protestantyzm - 81,2% (anglikanie, metodyści, luteranie, zielonoświątkowcy), katolicyzm - 10,5%, inni chrześcijanie - 1,3%]
  • Religie plemienne - 3,6%
  • Inne religie - 0,9%
  • Islam - 0,6%
  • Hinduizm - 0,2%
  • Ateizm, bez religii - 1,7%

Strefa czasowa:
  • UTC -4

Symbolika flagi i ciekawostki:
  • Flaga Antigui i Barbudy to prostokąt w skład którego wchodzą trzy trójkąty. W trójkącie równoramiennym umieszczone jest wschodzące żółte słońce, trójkąt ten składa się z trzech poziomych pasów w kolorach: czarnym, niebieskim i białym. Słońce umieszczone jest na czarnym pasie. Dwa boczne trójkąty prostokątne są koloru czerwonego.
  • Czerwone pola symbolizują wolę zmian i myślenie w nowych kategoriach, białe pole oznacza nadzieję, niebieskie - Morze Karaibskie, czarne to pochodzenie z Afryki, a żółte słońce symbolizuje niepodległość. Zastosowana kombinacja żółtego, niebieskiego i białego ma także symbolizować słońce, wodę i piasek, a więc symbolizują również wyspy jako idealne miejsce wypoczynku.

Położenie geograficzne:

Antigua i Barbuda to wyspiarskie państwo położone na wschodnim krańcu Morza Karaibskiego, w archipelagu Małych Antyli, w Ameryce Północnej (geograficznie Ameryka Środkowa). Antigua i Barbuda leży na trzech wyspach, z czego dwie są zamieszkane: większa Antigua i mniejsza Barbuda (oddalone są od siebie o około 50 km). Trzecia wyspa - Redonda jest niezamieszkana. Linia brzegowa wynosi 153 km. Antigua i Barbuda nie mają granic lądowych. Najbliżej położonymi państwami są: Gwadelupa należąca do Francji oraz Saint Kitts i Nevis. Obie zamieszkane wyspy są nizinne, jednakże Antigua cechują się urozmaiconym ukształtowaniem terenu. Większość powierzchni Antigui jest nizinna, ale występują tu tereny pagórkowate, a południowa część wyspy jest wyniesiona na wysokość 402 m n.p.m. - jest to szczyt Mount Obama. Barbuda jest wybitnie nizinna, ale powierzchnia jej nie jest monotonna, urozmaicają ją niewielkie pagórki.

 

Położenie Antigui i Barbudy na mapieTagi
Oceń artykuł
Średnia ocena: 5 na 5 Ocen: 1

Twoja ocena:

Dodaj komentarz:

Zakaz dodawania linków w komentarzu! Komentarze są moderowane.

Wszystkie pola są wymaganeFacebook

Losowe flagi

Flaga Mongolii Flaga Mauretanii Flaga Sierra Leone
Flaga Wietnamu Flaga Dominiki Flaga Nauru