Argentyna

Flaga Argentyny

Flaga Argentyny

Godło Argentyny

Godło Argentyny

Informacje o Argentynie:

Kontynent: Ameryka Południowa
Pełna nazwa kraju: Republika Argentyńska
Stolica: Buenos Aires
Ustrój polityczny: republika
Powierzchnia kraju: 2.780.400 km²
Liczba ludności: 45.864.941 mieszkańców
Język urzędowy: hiszpański
Jednostka monetarna: 1 peso argentyńskie (ARS, $) = 100 centavos
Domena internetowa: .ar
Kod samochodowy: RA
Numer kierunkowy: +54
Najważniejsze religie:

  • Chrześcijaństwo - 85,9% [katolicyzm - 70,5%, protestantyzm - 14% (zielonoświątkowcy, baptyści, adwentyści dnia siódmego), mormoni - 1%, świadkowie Jehowy - 0,4%]
  • Islam - 1%
  • Religie plemienne - 0,8%
  • Judaizm - 0,5%
  • Ateizm, bez religii - 11,8%

Strefa czasowa:
  • UTC -3

Symbolika flagi i ciekawostki:
  • Flaga Argentyny składa się z trzech równych pasów, jasnoniebieskiego, białego i jasnoniebieskiego. W białym pasie umieszczone jest żółte słońce.
  • Słońce na fladze Argentyny, zwane Sol de Mayo (Słońce majowe), upamiętnia wydarzenia z czasów rewolucji majowej w 1810 roku, w wyniku której kraj uzyskał niepodległość. Jasnoniebieski kolor na fladze oznacza czyste niebo, biały symbolizuje śnieg na szczytach Andów.

Położenie geograficzne:

Argentyna to państwo w południowej Ameryce Południowej, na wschodzie nad Oceanem Atlantykiem po Andy na zachodzie. W górach tych wyróżnia się dwa główne pasma: Kordylierę Zachodnią i Andy Patagońskie. Kraj zalicza się do trzech największych państw Ameryki Łacińskiej. Argentyna graniczy z Boliwią (724 km), Brazylią (1.224 km), Chile (5.308 km), Paragwajem (1.699 km), Urugwajem (495 km). Linia brzegowa wynosi 4.725 km. Ten ogromny kraj cechuje się różnorodnym krajobrazem, gdzie występują góry, równiny i niziny. Argentyna jest krajem gdzie przeważają jednak tereny płaskie i nizinne, zaś w jej zachodniej części południkowo ciągnie się najdłuższy na świecie łańcuch gór jakimi są Andy. Tereny położone na wysokości od 0 do 200 m n.p.m. zajmują 45% powierzchni kraju, tereny leżące między 201 a 500 m n.p.m. - 19%. Regiony leżące ponad 2.000 m n.p.m. zajmują 10% powierzchni kraju. Na terenie kraju leżą także tereny depresyjne jak Gran Bajo de San Julián w prowincji Santa Cruz, jest najniżej położony punkt Argentyny -105 m p.p.m. W Kordylierze Zachodniej występują liczne góry wulkaniczne i tam właśnie wznosi się najwyższy szczyt kraju i całej Ameryki Południowej - Aconcagua 6.959 m n.p.m.

 

Położenie Argentyny na mapieTagi
Oceń artykuł
Średnia ocena: 4.9 na 5 Ocen: 10

Twoja ocena:

Dodaj komentarz:

Zakaz dodawania linków w komentarzu! Komentarze są moderowane.

Wszystkie pola są wymaganeFacebook

Losowe flagi

Flaga Barbadosu Flaga Bahrajnu Flaga Francji
Flaga Chile Flaga Kamerunu Flaga Grecji