Australia

Flaga Australii

Flaga Australii

Godło Australii

Godło Australii

Informacje o Australii:

Kontynent: Australia i Oceania
Pełna nazwa kraju: Związek Australijski
Stolica: Canberra
Ustrój polityczny: monarchia konstytucyjna
Powierzchnia kraju: 7.686.850 km²
Liczba ludności: 23.582.000 mieszkańców
Język urzędowy: angielski
Jednostka monetarna: 1 dolar australijski (AUD, $) = 100 centów (¢)
Domena internetowa: .au
Kod samochodowy: AUS
Numer kierunkowy: +61
Najważniejsze religie:

  • Chrześcijaństwo - 61,1% [protestantyzm - 28,8% (anglikanie - 17,1%, Kościół Zjednoczony - 5,0%, kalwini - 2,8%, baptyści - 1,6%, luteranie - 1,2%, zielonoświątkowcy - 1,1%), katolicyzm - 25,3%, prawosławni - 2,6%, świadkowie Jehowy - 0,3%]
  • Buddyzm - 2,5%
  • Islam - 2,2%
  • Hinduizm - 1,3%
  • Judaizm - 0,5%
  • Sikhizm - 0,4%
  • Ateizm, bez religii - 31,7%

Strefa czasowa:
  • lato - UTC od +8 do +12
  • zima - UTC od +8 do +11

Symbolika flagi i ciekawostki:
  • Flaga Australii to granatowy prostokąt, w którego lewym górnym rogu znajduje się Union Jack, symbol Wielkiej Brytanii, przypominający o związkach Australii z Koroną Brytyjską. Siedmioramienna gwiazda poniżej nosi nazwę Federation Star. Jej sześć ramion oznacza sześć stanów, siódme jest wspólne dla dwóch niezależnych terytoriów federalnych. Konstelacja gwiazd po prawej stronie sztandaru to Krzyż Południa, kojarzony często z Australią.

Położenie geograficzne:

Australia to państwo na kontynencie Australia i Oceania. Australia leży na półkuli południowej i wschodniej. Australia leży pomiędzy Oceanem Indyjskim od zachodu i południa a Oceanem Spokojnym od wschodu i północy. Australia nie graniczy lądowo z żadnym państwem, jednak od północy poprzez wody terytorialne Morza Arafura i Cieśniny Torresa, granicy z Indonezją i Papuą-Nową Gwineą. Linia brzegowa wynosi 25.760 km. Łączna powierzchnia wysp i półwyspów stanowi 1/40 obszaru kraju, największa wyspa należąca do Australii to Tasmania. 87% powierzchni kraju leży poniżej 500 m n.p.m. a tylko 5% to tereny leżące powyżej 600 m n.p.m. Górzyste tereny kraju zajmują niewielki procent jego powierzchni. Na obszarze Australii można wyróżnić trzy jednostki: Wielkie Góry Wododziałowe, Niziny Wewnętrzne i Platformę Australijską. Najwyższą częścią Wielkich Gór Wododziałowych stanowią Alpy Australijskie, leżące w południowej części łańcucha gór. W tym paśmie wznosi się najwyższy szczyt Australii Góra Kościuszki o wysokości 2.228 m n.p.m.

 

Położenie Australii na mapieTagi
Oceń artykuł
Średnia ocena: 3.6667 na 5 Ocen: 3

Twoja ocena:

Dodaj komentarz:

Zakaz dodawania linków w komentarzu! Komentarze są moderowane.

Wszystkie pola są wymaganeFacebook

Losowe flagi

Flaga Gwinei Równikowej Flaga Uzbekistanu Flaga Monako
Flaga Seszeli Flaga Meksyku Flaga Jemenu