Belize

Flaga Belize

Flaga Belize

Godło Belize

Godło Belize

Informacje o Belize:

Kontynent: Ameryka Północna
Pełna nazwa kraju: Belize
Stolica: Belmopan
Ustrój polityczny: monarchia konstytucyjna
Powierzchnia kraju: 22.966 km²
Liczba ludności: 328.000 mieszkańców
Język urzędowy: angielski
Jednostka monetarna: 1 dolar Belize (BZD, BZ$) = 100 centów
Domena internetowa: .bz
Kod samochodowy: BH
Numer kierunkowy: +501
Najważniejsze religie:

  • Chrześcijaństwo - [katolicyzm - 49,9%, protestantyzm - 35,4% (adwentyści dnia siódmego, zielonoświątkowcy, anglikanie, mennonici), inni chrześcijanie - 1,9%]
  • Religie plemienne - 1,5%
  • Judaizm - 1,0%
  • Buddyzm - 0,5%
  • Hinduizm - 0,2%
  • Islam - 0,1%
  • Ateizm, bez religii - 8,9%

Strefa czasowa:
  • UTC -6

Symbolika flagi i ciekawostki:
  • Flaga Belize nawiązuje do barwy flagi Hondurasu Brytyjskiego (kolonialna nazwa Belize), do której dodano dwa czerwone pasy na górze i na dole. W środku flagi widnieje herb Belize.
  • To jedyna na świecie flaga, na której umieszczono tak duże postacie ludzkie. Metys i Murzyn nawiązują do demografii tego środkowoamerykańskiego kraju, natomiast wiosło, siekiera i piła - do historii i tradycji wyrębu lasów. Pod bosymi stopami mężczyzn widnieje łacińska dewiza ''Sub umbra floreo'' (''Kwitnę w cieniu''). Wieniec o pięćdziesięciu liściach symbolizuje rok 1950, kiedy do władzy doszła Zjednoczona Partia Ludowa, sprzeciwiająca się kolonialnym rządom Wielkiej Brytanii w Belize znanemu wówczas jako Honduras Brytyjski.

Położenie geograficzne:

Belize to państwo w Ameryce Środkowej (geograficznie w Ameryce Północnej), leżące na półwyspie Jukatan, nad Morzem Karaibskim. Belize graniczy z Gwatemalą (266 km) i Meksykiem (251 km). Linia brzegowa wynosi 386 km. Belize jest krajem, którego większość powierzchni stanowią niziny. Obszar nizin do granicy z Meksykiem w północnej części sięga aż do granicy. W pozostałej części kraju niziny w kierunku zachodnim przechodzą w obszar przedgórzy, a następnie gór. Góry Maya są obszarem górskim Belize ciągnącym się z południowego zachodu na północny wschód. Są to góry niskie o średnich wysokościach 800-1.000 m n.p.m. Najwyższy szczyt kraju - Victoria Peak wznosi się na 1.122 m n.p.m. i znajduje się w środkowej części kraju.

 

Położenie Belize na mapieTagi
Oceń artykuł
Średnia ocena: 5 na 5 Ocen: 1

Twoja ocena:

Dodaj komentarz:

Zakaz dodawania linków w komentarzu! Komentarze są moderowane.

Wszystkie pola są wymaganeFacebook

Losowe flagi

Flaga Malediwów Flaga Saint Lucia Flaga Korei Południowej
Flaga Kuby Flaga Egiptu Flaga Stanów Zjednoczonych