Boliwia

Flaga Boliwii

Flaga Boliwii

Godło Boliwii

Godło Boliwii

Informacje o Boliwii:

Kontynent: Ameryka Południowa
Pełna nazwa kraju: Państwo Wielonarodowe Boliwia
Stolica: Sucre (konstytucyjna stolica) i La Paz (oficjalna stolica, siedziba rządu)
Ustrój polityczny: republika
Powierzchnia kraju: 1.098.580 km²
Liczba ludności: 11.504.000 mieszkańców
Języki urzędowe: hiszpański, keczua, ajmara, guarani i i 33 innych języków lokalnych
Jednostka monetarna: 1 boliviano (BOB) = 100 centavos
Domena internetowa: .bo
Kod samochodowy: BOL
Numer kierunkowy: +591
Najważniejsze religie:

  • Chrześcijaństwo - 96% [katolicyzm - 78%, protestantyzm - 16,2% (zielonoświątkowcy, ewangelicy, adwentyści dnia siódmego, baptyści), mormoni - 1,6%, świadkowie Jehowy - 0,2%]
  • Religie plemienne - 0,9%
  • Inne religie - 0,7%
  • Ateizm, bez religii - 2,4%

Strefa czasowa:
  • UTC -4

Symbolika flagi i ciekawostki:
  • Flaga Boliwii składa się z trzech poziomych pasów: czerwonego, żółtego i zielonego. W żółtym pasie, pośrodku umieszczony jest herb kraju.
  • Symbolika flagi: czerwony kolor symbolizuje armię wyzwoleńczą i zwierzęta, żółty - bogactwa naturalne kraju oraz zielony - płodność. Herb Boliwii przedstawia kondora. Jest to symbol siły, godności i wzniosłych celów dla wielu kultur Ameryki Południowej. Na tarczy herbowej przedstawiono górę Potosí (symbol bogactw mineralnych), alpakę (królestwo zwierząt) i drzewo chlebowe (królestwo roślin). Słońce odzwierciedla wolność, a snop zboża - rolnictwo. Dziesięć gwiazdek, to dziesięć departamentów Boliwii i jeden nadmorski utracony na rzecz Chile. Skrzyżowana broń i flagi symbolizują gotowość do obrony ojczyzny.

Położenie geograficzne:

Boliwia to państwo na kontynencie południowoamerykańskim, leży w środkowej części kontynentu, nie posiada dostępu do mórz i oceanów. Boliwia jest najwyżej położonym krajem kontynentu, ponad połowa powierzchni kraju to wyżyny i góry. Boliwia graniczy z Argentyną (724 km), Brazylią (3.400 km), Chile (861 km), Paragwajem (750 km) i Peru (900 km). Boliwia składa się z dwóch części: obszarów wyżynno-górskich i obszaru równinnego. Zachodnią część kraju zajmują Andy Boliwijskie - pasmo o szerokości ok. 600 km, składa się z trzech głównych łańcuchów - Kordyliery Wschodniej (najwyższy szczyt Boliwii: Sajama - 6.520 m n.p.m.), Kordyliery Środkowej oraz Kordyliery Zachodniej. Pomiędzy Kordylierami Zachodnią i Środkową rozciąga się płaskowyż Altiplano. Na wschód teren opada przechodząc w przedgórze Yungas i w końcu w Nizinę Boliwijską. Na południowym wschodzie kraju leży część Gran Chaco, a na północy rozciąga się obszar Niziny Amazonki.

 

Położenie Boliwii na mapie







Tagi
Oceń artykuł
Średnia ocena: 4 na 5 Ocen: 1

Twoja ocena:

Dodaj komentarz:

Zakaz dodawania linków w komentarzu! Komentarze są moderowane.

Wszystkie pola są wymagane



Facebook

Losowe flagi

Flaga Kuby Flaga Węgier Flaga Tajlandii
Flaga Nepalu Flaga Malezji Flaga Salwadoru