Brazylia

Flaga Brazylii

Flaga Brazylii

Godło Brazylii

Godło Brazylii

Informacje o Brazylii:

Kontynent: Ameryka Południowa
Pełna nazwa kraju: Federacyjna Republika Brazylii
Stolica: Brasilia
Ustrój polityczny: republika federalna
Powierzchnia kraju: 8.511.965 km²
Liczba ludności: 193.950.000 mieszkańców
Język urzędowy: portugalski
Jednostka monetarna: 1 real brazylijski (BRL, R$) = 100 centavos
Domena internetowa: .br
Kod samochodowy: BR
Numer kierunkowy: +55
Najważniejsze religie:

  • Chrześcijaństwo - 90,23% [katolicyzm - 73,89%, protestantyzm - 15,41% (zielonoświątkowcy - 10,37%, baptyści - 1,86%, adwentyści dnia siódmego - 0,71%, luteranie - 0,62%, prezbiterianie, metodyści), świadkowie Jehowy - 0,65%, mormoni - 0,12%]
  • Spirytualizm - 1,33%
  • Umbanda - 0,23%
  • Buddyzm - 0,13%
  • Ateizm, bez religii - 7,35%

Strefa czasowa:
  • lato - UTC -1 do -4
  • zima - UTC -2 do -5

Symbolika flagi i ciekawostki:
  • Flaga Brazylii ma postać prostokąta, na którym, na zielonym tle, znajduje się duży żółty romb, a w nim niebieska kula z gwiazdami (m.in. z Krzyżem Południa), przecięta białym pasem z napisem Ordem e Progresso (z portugalskiego „ład i postęp”). Na niebie flagi odwzorowano układ gwiazd widziany w Rio de Janeiro w dniu 15.11.1889, czyli dniu ogłoszenia kraju republiką.
  • Powszechnie uważa się, że barwy narodowe Brazylii, czyli zielony i żółty symbolizują bogactwa kraju. Zieleń oznacza równikowe lasy Amazonii, żółty - złoto, które przyciągnęło tu europejskich kolonistów, a którego to Brazylia miała znaczne zasoby. W rzeczywistości kolory te pochodzą z poprzedniej flagi Cesarstwa Brazylii i wywodzą się z barw rodu panującego. Kolor zielony był symbolem królewskiej rodziny Bragança i Piotra I, pierwszego cesarza Brazylii. Natomiast kolor żółty - rodzinę Castela e Lorena - jego żony Leopoldiny. Przedstawiony na fladze układ gwiazd odzwierciedla niebo nad Rio de Janeiro rankiem 15.11.1889; w dniu, w którym Brazylia została ogłoszona republiką. Każda z 27 gwiazd reprezentuje jedną jednostkę podziału administracyjnego Brazylii (26 stanów oraz dystrykt federalny). Liczba gwiazd, początkowo 21, wzrastała wraz z wydzielaniem nowych regionów administracyjnych. Gwiazda symbolizująca Dystrykt Federalny to sigma Octantis, która wskazuje biegun południowy nieba. Taki wybór był także symboliczny, gdyż gwiazda ta jest widoczna przez cały rok na obszarze całego kraju, a pozostałe gwiazdy na nieboskłonie (czyli stany Brazylii) wydają się obracać wokół niej. Motto Ordem e Progresso („Ład i Postęp”) inspirowane było mottem pozytywizmu autorstwa Augusta Comte’a: „L’amour pour principe et l’ordre pour base; le progrès pour but” („Miłość jako zasada, porządek jako podstawa, a postęp jako cel”).

Położenie geograficzne:

Brazylia to największe pod względem powierzchni i liczby mieszkańców państwo Ameryki Południowej. Zajmuje ponad 47,5% powierzchni tego kontynentu. Kraj rozciąga się w centrum i na wschodzie kontynentu, położony jest nad Oceanem Atlantyckim. Brazylia graniczy z Urugwajem (985 km), Argentyną (1.224 km), Paragwajem (1.290 km), Boliwią (3.400 km), Peru (1.643 km), Kolumbią (1.643 km), Wenezuelą (2.200 km), Gujaną (1.119 km), Surinamem (597 km) i należącą do Francji Gujaną Francuska (673 km). Linia brzegowa wynosi 7.491 km. Przez terytorium Brazylii przechodzą dwa ważne równoleżniki, są to równik na północy kraju i zwrotnik Koziorożca na południu. Brazylia jest krajem wyżynnym, dwie trzecie powierzchni kraju zajmują wyżyny, sama zaś Wyżyna Brazylijska obejmuje 60% powierzchni kraju. Obszary wyżynne dzielą się na dwie wielkie jednostki: Wyżyną Brazylijską i Wyżyną Gujańską, gdzie ta ostatnia tylko częściowo leży na terenie Brazylii. Tereny nizinne skupiają się głównie w Nizinie Amazonki, która rozciąga się z zachodu na wschód w północnej części kraju. Nizina ta rozdziela rozległą Wyżynę Brazylijską od Wyżyny Gujańskiej leżącej na północnym krańcu Brazylii. Na Wyżynie Gujańskiej wznosi się najwyższy szczyt kraju - Pico da Neblina o wysokości 3.014 m n.p.m. Obszary nizinne zajmują około jedną trzecią powierzchni kraju i skupiają się głównie w postaci Niziny Amazonki. Niewielką część na południu zajmuje północny fragment Niziny La Platy, zaś tereny nizinne nad oceanem mają postać wąskiego pasa nadbrzeżnego sięgającego najwyżej do 100 km w głąb lądu.

 

Położenie Brazylii na mapieTagi
Oceń artykuł
Średnia ocena: 4.5 na 5 Ocen: 4

Twoja ocena:

Dodaj komentarz:

Zakaz dodawania linków w komentarzu! Komentarze są moderowane.

Wszystkie pola są wymaganeFacebook

Losowe flagi

Flaga Belgii Flaga Kolumbii Flaga Danii
Flaga Tajlandii Flaga Trynidadu i Tobago Flaga Szwajcarii