Ekwador

Flaga Ekwadoru

Flaga Ekwadoru

Godło Ekwadoru

Godło Ekwadoru

Informacje o Ekwadorze:

Kontynent: Ameryka Południowa
Pełna nazwa kraju: Republika Ekwadoru
Stolica: Quito
Ustrój polityczny: republika
Powierzchnia kraju: 283.560 km²
Liczba ludności: 14.852.000 mieszkańców
Język urzędowy: hiszpański
Jednostka monetarna: 1 dolar amerykański (USD, $) = 100 centów (¢)
Domena internetowa: .ec
Kod samochodowy: EC
Numer kierunkowy: +593
Najważniejsze religie:

  • Chrześcijaństwo - 93,74% [katolicyzm - 80.44%, protestantyzm - 11.30% (zielonoświątkowcy, adwentyści dnia siódmego, baptyści), mormoni - 1,50%, świadkowie Jehowy - 0,50%]
  • Religie plemienne - 0,3%
  • Ateizm, bez religii - 5,5%

Strefa czasowa:
  • UTC -5

Symbolika flagi i ciekawostki:
  • Flaga Ekwadoru to prostokąt, na którym umieszczone są trzy pasy: żółty, niebieski i czerwony oraz w centralnej części godło kraju.
  • Pas czerwony i żółty są spuścizną flagi hiszpańskiej, a pas niebieski symbolizuje ocean oddzielający Amerykę Południową od Hiszpanii. Godło kraju to owalna tarcza herbowa przedstawia rzekę Guayas z wulkanem Chimborazo w tle. Statek na rzece nosi nazwę Guayas i był pierwszym zdatnym do żeglugi parowcem zbudowanym na zachodnim brzegu Ameryki Południowej. Zamiast masztu na statku umieszczono kaduceusz, symbolizujący ekonomię i handel. Na górze umieszczone jest złote słońce otoczone przez astrologiczne symbole barana, byka, bliźniąt oraz raka, symbolizujące miesiące od marca do lipca - czas trwania rewolucji marcowej w 1845 roku. Kondor nad tarczą herbową symbolizuje siłę i wielkość Ekwadoru, a wokół niej umieszczono ekwadorskie flagi.

Położenie geograficzne:

Ekwador to państwo położone w w północno-zachodniej części Ameryki Południowej, nad Oceanem Spokojnym. W skład Ekwadoru wchodzą także położone na Oceanie Spokojnym Wyspy Galapagos. Nazwa kraju pochodzi od hiszpańskiego słowa oznaczającego równik. Ekwador graniczy z Kolumbią (590 km) i Peru (1.420 km). Linia brzegowa wynosi 2.237 km. W Ekwadorze wyróżnia się 3 regiony fizycznogeograficzne: nadbrzeżny (Costa) - obejmujący nizinę oraz pasma niskich gór ciągnące się wzdłuż Oceanu Spokojnego, środkowy - górski (Sierra), obejmujący Andy Ekwadorskie (2 łańcuchy - Kordylierę Zachodnią i Kordylierę Środkową, rozdzielone Wielką Centralną Doliną i Kordylierę Wschodnią), oraz wschodni (Oriente) - wyżynny, przedgórski region, przechodzący na wschodnich krańcach Ekwadoru w Nizinę Amazonki. Andy Ekwadorskie ciągną się z północy na południe i są części wielkiego systemu górskiego Andów. Kordyliera Zachodnia i Centralna to wysokie pasma górskie, przekraczające 5.000 m n.p.m., znajduje się tam najwyższy szczyt Ekwadoru - Chimborazo (6.267 m n.p.m. jest wygasłym wulkanem.

 

Położenie Ekwadoru na mapieTagi
Oceń artykuł
Średnia ocena: 5 na 5 Ocen: 2

Twoja ocena:

Dodaj komentarz:

Zakaz dodawania linków w komentarzu! Komentarze są moderowane.

Wszystkie pola są wymaganeFacebook

Losowe flagi

Flaga Madagaskaru Flaga Czadu Flaga Słowacji
Flaga Finlandii Flaga Wenezueli Flaga Gwinei Bissau