Fidżi

Flaga Fidżi

Flaga Fidżi

Godło Fidżi

Godło Fidżi

Informacje o Fidżi:

Kontynent: Australia i Oceania
Pełna nazwa kraju: Republika Fidżi
Stolica: Suva
Ustrój polityczny: republika
Powierzchnia kraju: 18.272 km²
Liczba ludności: 858.038 mieszkańców
Języki urzędowe: angielski, fidżyjski, hindi fidżyjskie
Jednostka monetarna: 1 dolar Fidżi (FJD, FJ$) = 100 centów
Domena internetowa: .fj
Kod samochodowy: FJI
Numer kierunkowy: +679
Najważniejsze religie:

  • Chrześcijaństwo - 64,5% [protestantyzm - 53% (metodyści, zielonoświątkowcy, adwentyści dnia siódmego), katolicyzm - 9,1%, inni chrześcijanie - 2,4%]
  • Hinduizm - 27,9%
  • Islam - 6,3%
  • Inne religie - 0,5%.
  • Ateizm, bez religii - 0,8%

Strefa czasowa:
  • UTC +12

Symbolika flagi i ciekawostki:
  • Flaga Fidżi to prostokąt, z błękitnym tłem, z flagą Wielkiej Brytanii w kantonie oraz godłem po prawej stronie.
  • Kolor błękitny symbolizuje Pacyfik Centralny. Po prawej stronie od flagi Wielkiej Brytanii, która symbolizuje dawną przynależność wysp do tego państwa, znajduje się herb Fidżi. Herb jest połączeniem symboli Fidżi i Wielkiej Brytanii, jest podzielone na pięć części przez krzyż św. Jerzego, który jest znakiem Anglii. Nad nim znajduje się lew na czerwonym tle, trzymający kokos. Kolejne jego części to: trzcina cukrowa, palma kokosowa, kiść bananów i gołąb pokoju. Ponad tarczą zawój czerwono-biały nad nim brązowo-biała łódź tubylców . Pod tarczą znajduje się rozwinięta wstęga z napisem Rerevaka na Kalou ka doka na Tui (Bój się Boga i czcij królową), na której stoją dwaj fidżyjscy wojownicy w tradycyjnych strojach.

Położenie geograficzne:

Fidżi to państwo w południowo-zachodniej części Oceanu Spokojnego, należy geograficznie do kontynentu Australia i Oceania. Państwo położone jest na przeszło 332 wyspach i 500 wysepkach pochodzenia wulkanicznego, otoczonych rafami koralowymi. Spośród wysp całkowicie niezamieszkanych jest około 110. Dwie największe wyspy to Viti Levu i Vanua Levu. Viti Levu stanowi połowę powierzchni Fidżi, na niej położona jest stolica państwa, Suva. Wyspy leżą około 2.000 km na południe od równika, między wyspami Melanezji i Polinezji. Linia brzegowa Fidżi wynosi 1.130 km. Najwyższy szczyt kraju - Tomanivi jest wysoki na 1.323 m n.p.m. i wznosi się na wyspie Viti Levu. Cechą wysp dużych wysp jest malowniczy krajobraz, cechujący się głęboko wciętymi dolinami, które rozdzielają poszczególne pasma wzniesień. Niskie góry wysp łagodnie opadają ku wybrzeżom morskim. Małe wyspy są wybitnie nizinne, a wiele z nich ma postać atoli koralowych.

 

Położenie Fidżi na mapieTagi
Oceń artykuł
Średnia ocena: 3.5 na 5 Ocen: 2

Twoja ocena:

Dodaj komentarz:

Zakaz dodawania linków w komentarzu! Komentarze są moderowane.

Wszystkie pola są wymaganeFacebook

Losowe flagi

Flaga Malawi Flaga Gwatemali Flaga Litwy
Flaga Jordanii Flaga Maroka Flaga Pakistanu