Grenada

Flaga Grenady

Flaga Grenady

Godło Grenady

Godło Grenady

Informacje o Grenadzie:

Kontynent: Ameryka Północna
Pełna nazwa kraju: Grenada
Stolica: Saint George’s
Ustrój polityczny: monarchia konstytucyjna
Powierzchnia kraju: 344 km²
Liczba ludności: 108.000 mieszkańców
Język urzędowy: angielski
Jednostka monetarna: 1 dolar wschodniokaraibski (XCD, $) = 100 centów
Domena internetowa: .gd
Kod samochodowy: WG
Numer kierunkowy: +1 473
Najważniejsze religie:

  • Chrześcijaństwo - 96,6% [katolicyzm - 51,9%, protestantyzm - 43,4% (adwentyści dnia siódmego, anglikanie, zielonoświątkowcy, metodyści), inni chrześcijanie - 1,3%]
  • Spirytyzm - 1,3%
  • Hinduizm - 0,7%
  • Islam - 0,3%
  • Inne religie - 0,1%

Strefa czasowa:
  • UTC -4

Symbolika flagi i ciekawostki:
  • Flaga Grenady ko­lo­ry­stycz­nie skła­da­ją się na nią trzy barwy: żółta i zie­lo­na, które tworzą trójkąty oraz czerwonej ramki. Na ramce jest umieszczonych sześc żółtych gwiazd (trzy z góry i trzy z dołu). Na środku flagi na tle czerwonego okręgu jest również umieszczona gwiazda. Sym­bol wid­nie­ją­cy po lewej stro­nie flagi to gałka musz­ka­to­ło­wa.
  • Sześc żółtych gwiazd w czerwonej ramce symbolizuje sześć regionów, zwanych parafiami (dawna jednostka administracyjna używana w części krajów anglosaskich). Środkowa gwiazda na tle czerwonego okręgu symbolizuje stolicę państwa. Symbol widniejący w lewym zielonym trójkącie symbolizuje ząbek gałki muszkatołowej, która jest jedną z głównych przypraw uprawianych w Grenadzie. Ponadto symbol ten ma odnosić się do dawnej nazwy Grenady, która zwana była "Wyspą Przypraw". Poszczególne kolory symbolizują: czerwony - odwagę i witalność, żółty - mądrość i ciepło, zielony - harmonię i rolnictwo.

Położenie geograficzne:

Grenada to państwo wyspiarskie na wyspie Grenada i części wysp archipelagu Grenadyn (Małe Antyle) na Morzu Karaibskim. Zalicza się do tzw. Wysp Zawietrznych. Największe wyspy to: Grenada, Carriacou, Ronde Island i Mała Martynika. Wyspy są pochodzenia wulkanicznego. Grenada jest krajem górzystym, ale ze względu na rozmiary, wysokości na poziom morza są niewielkie. Tereny Grenady wznoszą się przeciętnie do 600-700 m n.p.m. Najwyższy szczyt – Mount Saint Catherine czyli Góra Św. Katarzyny wznosi się na 840 m n.p.m. Obszary nizinne ograniczają się do niewielkich fragmentów w strefie wybrzeża. Pozostałe wyspy są także górzyste, ale ich wzniesienia są zdecydowanie niższe niż te na głównej wyspie.

 

Położenie Grenady na mapieTagi
Oceń artykuł
Średnia ocena: 5 na 5 Ocen: 1

Twoja ocena:

Komentarze
Ostry

Ładną mają flagę, wiele symboliki.

Dodaj komentarz:

Zakaz dodawania linków w komentarzu! Komentarze są moderowane.

Wszystkie pola są wymaganeFacebook

Losowe flagi

Flaga Zimbabwe Flaga Tanzanii Flaga Etiopii
Flaga Polski Flaga Algierii Flaga Arabii Saudyjskiej