Honduras

Flaga Hondurasu

Flaga Hondurasu

Godło Hondurasu

Godło Hondurasu

Informacje o Hondurasie:

Kontynent: Ameryka Północna
Pełna nazwa kraju: Republika Hondurasu
Stolica: Tegucigalpa
Ustrój polityczny: republika
Powierzchnia kraju: 112.090 km²
Liczba ludności: 7.325.000 mieszkańców
Język urzędowy: hiszpański
Jednostka monetarna: 1 lempira (HNL, L) = 100 centavos
Domena internetowa: .hn
Kod samochodowy: HN
Numer kierunkowy: +504
Najważniejsze religie:

  • Chrześcijaństwo - 89% [katolicyzm - 50,3%, protestantyzm - 36,6% (adwentyści dnia siódmego, zielonoświątkowcy, baptyści), mormoni - 1,8%, świadkowie Jehowy - 0,3%]
  • Religie plemienne - 1,1%
  • Ateizm, bez religii - 9,9%

Strefa czasowa:
  • UTC -6

Symbolika flagi i ciekawostki:
  • Flaga Hondurasu to trzy równe poziome pasy: niebieski, biały i niebieski. Na tle niebieskiego pasa widnieje pięć niebieskich gwiazd.
  • Symbolika flagi: pięć gwiazd upamiętnia państwa członkowskie federacji Zjednoczonych Prowincji Ameryki Środkowej - Gwatemalę, Honduras, Kostarykę, Nikaraguę oraz Salwador i symbolizuje nadzieję na ich ponowne zjednoczenie. Kolory symbolizują niebo i braterstwo (niebieski) oraz dążenie do pokoju i czystość myśli (biały).

Położenie geograficzne:

Honduras to państwo w Ameryce Środkowej, pomiędzy Morzem Karaibskim a Oceanem Spokojnym. Honduras graniczy na zachodzie z Gwatemalą (256 km), na południowym wschodzie z Nikaraguą (922 km) i na południowym zachodzie z Salwadorem (342 km). Linia brzegowa wynosi 820 km. Do Hondurasu należą przybrzeżne wyspy, z których największe to Wyspy Bahia i Islas Santanilla. Honduras to kraj wyżynno-górzysty. Tereny górzyste zajmują prawie 4/5 powierzchni kraju i ciągną się od wybrzeża Zatoki Honduraskiej nad Morzem Karaibskim po zatokę Fonseca nad Pacyfikiem. Wąski pas równin u wybrzeża Pacyfiku ma zaledwie 70 km długości. Wewnątrz kraju ciągnie się kilka pasm górskich pochodzenia wulkanicznego, z których najwyższy jest położony w zachodniej części grzbiet ze szczytem Cerro Las Minas (2.890 m n.p.m.).

 

Położenie Hondurasu na mapieTagi
Oceń artykuł
Średnia ocena: 4.5 na 5 Ocen: 2

Twoja ocena:

Dodaj komentarz:

Zakaz dodawania linków w komentarzu! Komentarze są moderowane.

Wszystkie pola są wymaganeFacebook

Losowe flagi

Flaga Kosowa Flaga Sierra Leone Flaga Mołdawii
Flaga Urugwaju Flaga Barbadosu Flaga Samoa