Kostaryka

Flaga Kostaryki

Flaga Kostaryki

Godło Kostaryki

Godło Kostaryki

Informacje o Kostaryce:

Kontynent: Ameryka Północna
Pełna nazwa kraju: Republika Kostaryki
Stolica: San José
Ustrój polityczny: republika
Powierzchnia kraju: 51.100 km²
Liczba ludności: 4.302.000 mieszkańców
Język urzędowy: hiszpański
Jednostka monetarna: 1 colón (CRC, ?) = 100 centymów
Domena internetowa: .cr
Kod samochodowy: CR
Numer kierunkowy: +506
Najważniejsze religie:

  • Chrześcijaństwo - 91,0% [katolicyzm - 66,7%, protestantyzm - 22,7% (zielonoświątkowcy, adwentyści dnia siódmego, metodyści), mormoni - 1%, świadkowie Jehowy - 0,6%]
  • Religie plemienne - 0,8%
  • Ateizm, bez religii - 7,9%

Strefa czasowa:
  • UTC -6

Symbolika flagi i ciekawostki:
  • Flaga Kostaryki składa się z pięciu poziomych pasów w kolorach: niebieskim (górny), białym i czerwonym (podwójnej szerokości), białym i niebieskim, z herbem na białej eliptycznej tarczy, na czerwonym pasie, od strony drzewca. Ponad herbem na jasnoniebieskiej wstędze widnieją słowa: America Central (Ameryka Środkowa), tuż poniżej zaś obok wierzchołka herbu znajduje się biała wstęga ze słowami: Republica Costa Rica (Republika Kostraryki).
  • Symbolika flagi: kolor niebieski symbolizuje nieb, możliwości, idealizm i wytrwałość. Kolor biały oznacza pokój, mądrość i szczęście. Kolor czerwony oznacza krew przelaną przez męczenników w obronie kraju, jak również ciepło i hojność ludzi.

Położenie geograficzne:

Kostaryka to państwo w Ameryce Środkowej (geograficznie Ameryka Północna) nad Morzem Karaibskim i Oceanem Spokojnym. Graniczy od północy z Nikaraguą (309 km) i od południa z Panamą (330 km). Linia brzegowa wynosi 1.290 km. Kostaryka jest krajem wyżynno-górzystym. Przez środek kraju biegną trzy główne pasma górskie: Kordyliery: Cordillera de Guanacaste gdzie najwyższy szczyt to wulkan Miravalles wysoki na 2.021 m n.p.m., Cordillera Central - najwyższy szczyt wulkan Irazú - 3.432 m n.p.m. i Turrialba - 3.421 m n.p.m. oraz Cordillera de Talamanca z najwyższym szczytem Kostaryki Chirripó Grande wysokim na 3.820 m n.p.m. Między pasmami Cordillerą Central a de Talamanca znajduje się niewielka wyżyna Cartago, położona na wysokości 1.400 m n.p.m. Niziny występują jedynie na wybrzeżach oraz w dolinach większych rzek: San Juan, Tempsique i Cañas. Największy obszar nizinny znajduje się na północy w dorzeczy rzeki San Juan.

 

Położenie Kostaryki na mapieTagi
Oceń artykuł
Średnia ocena: 5 na 5 Ocen: 1

Twoja ocena:

Dodaj komentarz:

Zakaz dodawania linków w komentarzu! Komentarze są moderowane.

Wszystkie pola są wymaganeFacebook

Losowe flagi

Flaga Haiti Flaga Beninu Flaga Kamerunu
Flaga Maroka Flaga Bahamów Flaga San Marino