Nikaragua

Flaga Nikaragui

Flaga Nikaragui

Godło Nikaragui

Godło Nikaragui

Informacje o Nikaragui:

Kontynent: Ameryka Północna
Pełna nazwa kraju: Republika Nikaragui
Stolica: Managua
Ustrój polityczny: republika
Powierzchnia kraju: 129.494 km²
Liczba ludności: 6.072.000 mieszkańców
Język urzędowy: hiszpański
Jednostka monetarna: 1 córdoba (NIO, C$) = 100 centavos
Domena internetowa: .ni
Kod samochodowy: NIC
Numer kierunkowy: +505
Najważniejsze religie:

  • Chrześcijaństwo - 86,83% [katolicyzm - 58,5%, protestantyzm - 26,5% (zielonoświątkowcy, adwentyści dnia siódmego, baptyści, luteranie), mormoni - 1,4%, świadkowie Jehowy - 0,43%]
  • Religie plemienne - 1,4%
  • Ateizm, bez religii - 11,7%

Strefa czasowa:
  • UTC -6

Symbolika flagi i ciekawostki:
  • Flaga Nikaragui składa się z trzech pasów horyzontalnych: dwóch niebieskich (od góry i od dołu) i środkowego białego, na którym umieszczony jest herb kraju w kształcie trójkąta.
  • Trójkąt jest symbolem równości. Zawartych w nim pięć wulkanów to pięć państw dawnej federacji między Atlantykiem i Pacyfikiem. Czapka frygijska jest symbolem wolności, a tęcza to symbol pokoju. Niebieskie pasy flagi Nikaragui reprezentują Ocean Spokojny i Morze Karaibskie. Biały pas jest symbolem pokoju. Bardziej współczesne wyjaśnienie symbolizmu flagi jest jednak nieco inne. Niebieski reprezentuje sprawiedliwość i wierność, natomiast biały symbolizuje czystość i cnotę.

Położenie geograficzne:

Nikaragua to państwo w Ameryce Środkowej (geograficznie Ameryka Północna), położone między Hondurasem na północy, a Kostaryką na południu. Na zachodzie na oblewają ją wody Oceanu Spokojnego, a na wschodzie wody Morza Karaibskiego. Nikaragua graniczy z Hondurasem (922 km) i Kostaryką (309 km). Linia brzegowa wynosi 910 km. Wschodnie wybrzeże Nikaragui ma charakter wybrzeża lagunowego. Nadmorska nizina, miejscami zabagniona, nosi nazwę Wybrzeża Moskitów. Dalej ku zachodowi ciągnie się wyżyna, którą przecina kilka pasm górskich. Najwyższe z nich, Cordillera Isabelia ze szczytem Mogotón, osiąga wysokość 2.438 m n.p.m.

 

Położenie Nikaragui na mapieTagi
Oceń artykuł
Średnia ocena: 5 na 5 Ocen: 1

Twoja ocena:

Dodaj komentarz:

Zakaz dodawania linków w komentarzu! Komentarze są moderowane.

Wszystkie pola są wymaganeFacebook

Losowe flagi

Flaga Monako Flaga Demokratycznej Republiki Konga Flaga Australii
Flaga Łotwy Flaga Samoa Flaga Wielkiej Brytanii