Papua-Nowa Gwinea

Flaga Papui-Nowej Gwinei

Flaga Papui-Nowej Gwinei

Godło Papui-Nowej Gwinei

Godło Papui-Nowej Gwinei

Informacje o Papui-Nowej Gwinei:

Kontynent: Australia i Oceania
Pełna nazwa kraju: Niezależne Państwo Papui-Nowej Gwinei
Stolica: Port Moresby
Ustrój polityczny: monarchia konstytucyjna
Powierzchnia kraju: 462.840 km²
Liczba ludności: 5.932.000 mieszkańców
Języki urzędowe: angielski, tok pisin, hiri motu
Jednostka monetarna: 1 kina (PGK, K) = 100 toea
Domena internetowa: .pg
Kod samochodowy: PNG
Numer kierunkowy: +675
Najważniejsze religie:

  • Chrześcijaństwo - 99,2% [protestantyzm - 68,4% (luteranie, Kościół Zjednoczony, zielonoświątkowcy, adwentyści dnia siódmego, anglikanie), katolicyzm - 30,0%, inni chrześcijanie - 0,8%]
  • Religie plemienne - 0,4%
  • Inne religie - 0,4%

Strefa czasowa:
  • UTC +10

Symbolika flagi i ciekawostki:
  • Flaga Papui-Nowej Gwinei to prostokąt, który podzielony jest po przekątnej na dwa trójkątne pola: górne, czerwone pole z wizerunkiem ptaka cudowronka i dolne, czarne pole z widokiem konstelacji Krzyża Południa.
  • Cdowronek to symbol odzyskania przez kraj niepodległości, Krzyż Południa symbolizuje związek kraju z Australią i innymi krajami południowego Pacyfiku. Barwy czerwona, czarna i żółta są tradycyjnymi barwami Papui-Nowej Gwinei.

Położenie geograficzne:

Papua-Nowa Gwinea to państwo należące do kontynentu Australia i Oceania, w Melanezji, położone w większości na wyspie Nowa Gwinea oraz dodatkowo na około 2.800 wyspach (min. Archipelag Bismarcka (Nowa Brytania, Nowa Irlandia, Wyspy Admiralicji), północną część Wysp Salomona (Bougainville, Buka), Wyspy Trobrianda, Wyspy D'Entrecasteaux i Luizjady. Lądowo graniczy jedynie z Indonezją (820 km), ale w najbliższym otoczeniu leżą również Australia i Wyspy Salomona. Papuę-Nową Gwineę oblewają wody Oceanu Spokojnego, Morza Nowogwinejskiego oraz Morza Koralowego. Długość linii brzegowej wynosi 5.152 km. Papua-Nowa Gwinea to kraj górzysty. Najwyższe łańcuchy górskie znajdują się w środkowej części Nowej Gwinei: Góry Centralne (z pasmem Gór Bismarcka, gdzie znajduje się najwyższy szczyt Góra Wilhelma, 4.509 m n.p.m.) i Góry Owena Stanleya (Mount Victoria - 4.073 m n.p.m.). Na północy wyspy ciągnie się niższa pasmo Gór Nadbrzeżnych nie przekraczające 2.000 m n.p.m. Na północy i południu rozciągają się dwa największe obszary nizinne w dolinach rzek Fly i Sepik. Pozostałe większe wyspy są również górzyste i osiągają 2.000-3.000 m n.p.m. W północno-zachodniej i południowo-zachodniej, w obrębie dolin rzecznych i w strefie nadmorskiej rozciągają się równiny zalewowe. Tereny nizinne zajmują niewielką część skupiając się w zachodniej części kraju. Wąski pas nadbrzeżnych nizin ciągnie się na całej długości linii brzegowej.

 

Położenie Papui-Nowej Gwinei na mapie







Tagi
Oceń artykuł
Średnia ocena: 5 na 5 Ocen: 1

Twoja ocena:

Dodaj komentarz:

Zakaz dodawania linków w komentarzu! Komentarze są moderowane.

Wszystkie pola są wymagane



Facebook

Losowe flagi

Flaga Panamy Flaga Gujany Flaga Demokratycznej Republiki Konga
Flaga Tajlandii Flaga Nauru Flaga Czarnogóry