Peru

Flaga Peru

Flaga Peru

Godło Peru

Godło Peru

Informacje o Peru:

Kontynent: Ameryka Południowa
Pełna nazwa kraju: Republika Peru
Stolica: Lima
Ustrój polityczny: republika
Powierzchnia kraju: 1.285.220 km²
Liczba ludności: 29.550.000 mieszkańców
Języki urzędowe: hiszpański, keczua, ajmara
Jednostka monetarna: 1 sol (PEN) = 100 centymów
Domena internetowa: .pe
Kod samochodowy: PE
Numer kierunkowy: +51
Najważniejsze religie:

  • Chrześcijaństwo - 95,6% [katolicyzm - 81,3%, protestantyzm - 12,5% (zielonoświątkowcy, adwentyści dnia siódmego), inni chrześcijanie - 1,8%]
  • Religie plemienne - 1,0%
  • Buddyzm - 0,2%
  • Ateizm, bez religii - 3%

Strefa czasowa:
  • UTC -5

Symbolika flagi i ciekawostki:
  • Flaga Peru to prostokąt podzielony na trzy równe pionowe pasy - czerwony, biały i czerwony. Pośrodku białego widnieje herb.
  • Flaga Peru nawiązuje do legendy, według której generał José de San Martín zobaczył ogromne stada flamingów po przybyciu do Peru w roku 1820. Uznał to za znak opatrzności, dlatego biel i czerwień stały się symbolem legionu walczącego o niepodległość. Biały odzwierciedla pokój, czystość i prawość, a czerwony odwagę i wojnę.

Położenie geograficzne:

Peru to państwo w zachodniej części Ameryki Południowej, nad Oceanem Spokojnym. Peru graniczy z Ekwadorem (1.420 km), Kolumbią (1.496 km), Brazylią (1.560 km), Boliwią (900 km) i Chile (160 km). Linia brzegowa wynosi 2.414 km. Na obszarze Peru wyróżnia się 3 duże regiony fizycznogeograficzne, są to: Costa, która obejmuje wybrzeże Peru, Sierra, obejmują pasma Andów i Amazonia zwana Montanią i Selvą. Costa obejmuje wąski (szerokość 50-70 km) pas lądu między Oceanem Spokojnym i Kordylierą Zachodnią Andów Peruwiańskich. Równolegle do wybrzeża ciągną się na szerokości 250-400 km pasma Andów: Kordyliera Zachodnia z najwyższym szczytem Peru - Huascarán o wysokości 6.768 m n.p.m. Amazonia obejmuje faliste, przedgórskie równiny u wschodniego podnóża Andów (Montania) i zachodnią część Niziny Amazonki (Selva). Region tej zajmuje ponad 60% powierzchni kraju. Najwięcej obszarów nizinnych leży w północnej części Peru, w dolnych biegach rzek Marañon i Ukajali, które tworzą Amazonkę.

 

Położenie Peru na mapieTagi
Oceń artykuł
Średnia ocena: 4.5 na 5 Ocen: 2

Twoja ocena:

Dodaj komentarz:

Zakaz dodawania linków w komentarzu! Komentarze są moderowane.

Wszystkie pola są wymaganeFacebook

Losowe flagi

Flaga Urugwaju Flaga Jemenu Flaga Luksmeburga
Flaga Sudanu Południowego Flaga Hiszpanii Flaga Seszeli