Republika Środkowoafrykańska

Flaga Republiki Środkowoafrykańskiej

Flaga Republiki Środkowoafrykańskiej

Godło Republiki Środkowo-afrykańskiej

Godło Republiki Środkowoafrykańskiej

Informacje o Republice Środkowoafrykańskiej:

Kontynent: Afryka
Pełna nazwa kraju: Republika Środkowoafrykańska
Stolica: Bangi
Ustrój polityczny: republika
Powierzchnia kraju: 622.984 km²
Liczba ludności: 4.370.000 mieszkańców
Języki urzędowe: francuski, sango
Jednostka monetarna: 1 frank CFA (XAF) = 100 centymów
Domena internetowa: .cf
Kod samochodowy: RCA
Numer kierunkowy: +236
Najważniejsze religie:

  • Chrześcijaństwo - 89,2% [protestantyzm - 60,7% (niezależne kościoły afrykańskie, bracia plymuccy, baptyści, zielonoświątkowcy), katolicyzm - 28,5%]
  • Islam - 8,5%
  • Religie plemienne - 1%
  • Ateizm, bez religii - 1%

Strefa czasowa:
  • UTC +1

Symbolika flagi i ciekawostki:
  • Flaga Republiki Środkowoafrykańskiej składa się z czterech horyzontalnych pasów niebieskiego, białego, zielonego i żółtego oraz wertykalnego pasa czerwonego oraz zawartego w lewym niebieskim pasie - żółtej pięcioramiennej gwiazdy. Na fladze są widoczne kolory flagi Francji (niebieski, biały, czerwony) oraz barwy panafrykańskie (zielony, żółty, czerwony).
  • Ż&oacuta gwiazda symbolizuje jedność i niepodległość afrykańską. Czerwony kolor symbolizuje krew, zieleń obszary leśne i ich mieszkańców, żółty - sawanny, niebieski - niebo. Inna interpretacja to: kolor niebieski to wolność, biały - czystość, zielony - nadzieję, żółty - tolerancję i gościnność, czerwony - przyjaźń i równość wszystkich ras oraz potrzebę wspólnego szacunku.

Położenie geograficzne:

Republika Środkowoafrykańska to państwo położone w centralnej części kontynentu afrykańskiego, w dorzeczach rzek Konga i Szari, jest krajem śródlądowym, bez dostępu do mórz i oceanów. Republika Środkowoafrykańska graniczy z Czadem (1.197 km), Kamerunem (797 km), Kongiem (467 km), Sudanem (483 km), Demokratyczną Republiką Konga (1.577 km) i Sudanem Południowym (682 km). Kraj jest wyżynny, średnia wysokość wynosi 600 m n.p.m. Główna część obszarów wyżynnych, czyli płaskowyż Azande wnosi się na wysokość 600 do 900 m n.p.m. Obszar płaskowyżu przechodzi w masywy górskie na północnym wschodzie. Masyw Bongo ma 1400 m n.p.m. Na zachodzie kraju wznosi się inny masyw - Yadé o maksymalnej wysokości 1420 m n.p.m. Obszar wyżynny obniża się stopniowo ku północy i przechodzi w Kotlinę Czadu, gdzie teren jest płaski i częściowo zabagniony. Obszary należące do południowej części Kotliny Czadu leżą na wysokości 200 - 300 m n.p.m. Na południu wyżyny przechą w Kotlinę Kongo.

 

Położenie Republiki Środkowoafrykańskiej na mapieTagi
Oceń artykuł
Średnia ocena: 5 na 5 Ocen: 3

Twoja ocena:

Dodaj komentarz:

Zakaz dodawania linków w komentarzu! Komentarze są moderowane.

Wszystkie pola są wymaganeFacebook

Losowe flagi

Flaga Mali Flaga Gwinei Równikowej Flaga Surinamu
Flaga Meksyku Flaga Chile Flaga Kirgistanu