Salwador

Flaga Salwadoru

Flaga Salwadoru

Godło Salwadoru

Godło Salwadoru

Informacje o Salwadorze:

Kontynent: Ameryka Północna
Pełna nazwa kraju: Republika Salwadoru
Stolica: San Salvador
Ustrój polityczny: republika
Powierzchnia kraju: 21.040 km²
Liczba ludności: 6.820.000 mieszkańców
Język urzędowy: hiszpański
Jednostka monetarna: 1 dolar amerykański (USD, $) = 100 centów
Domena internetowa: .sv
Kod samochodowy: ES
Numer kierunkowy: +503
Najważniejsze religie:

  • Chrześcijaństwo - 91,1% [katolicyzm - 50,4%, protestantyzm - 38,2% (zielonoświątkowcy - 24%, baptyści - 4%, adwentyści dnia siódmego - 3%), mormoni - 1,9%, świadkowie Jehowy - 0,6%]
  • Ateizm, bez religii - 8,9%

Strefa czasowa:
  • UTC -6

Symbolika flagi i ciekawostki:
  • Flaga Salwadoru jest prostokątem, który składa się z trzech poziomych pasów: błękitnego, białego i błękitnego. Na środku białego pasa umieszczone jest godło Salwadoru.
  • Błękitne pasy flagi Salwadoru reprezentują Ocean Spokojny i Morze Karaibskie. Godło na fladze przedstawia masoński trójkąt - symbol równości, którego trzy kąty symbolizują trzy władze państwowe - ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Wokół niego napis "Republica de El Salvador en la America Central". Pięć wulkanów to pięć państw dawnej federacji położonych między Atlantykiem i Pacyfikiem. W trójkącie są symbole wolności (czapka frygijska), ideałów ludu (złote promienie) i pokoju (tęcza). Dewiza "Dios, Union, Libertad" (hiszp. "Bóg, Jedność, Wolność") odzwierciedla wiarę w Boga, harmonię w rodzinie i wolność ludu. Czternaście grup liści oznacza 14 departamentów kraju.

Położenie geograficzne:

Salwador to państwo w Ameryce Środkowej (geograficznie Ameryka Środkowa), leżące nad Oceanem Spokojnym. Graniczy z Gwatemalą (203 km) i Hondurasem (342 km). Linia brzegowa wynosi 307 km. Salwador jest górzystym krajem, przez który równolegle do siebie ciągną się pasma o przebiegu równoleżnikowym. Są nimi ciągnące się na północy Sierra Madre i ciągnące na południu, blisko wybrzeża Cadena Costera czyli Góry Nadbrzeżne. Góry Salwadoru wchodzące w skład systemu Kordylierów, Najwyższe szczyty kraju są jednocześnie wulkanami. Santa Ana - najwyższy szczyt kraju ma 2.385 m n.p.m., a drugi co do wysokości San Vicente ma 2.173 m n.p.m. Nieco niższy San Miguel wznosi się na 2.132 m n.p.m. Niziny zajmują niewielki procent powierzchni kraju, ograniczają się do strefy wybrzeża, gdzie wzdłuż Gór Nadbrzeżnych ciągną się pasem do 20 km. Niziny występują też w dolinach rzek.

 

Położenie Salwadoru na mapieTagi
Oceń artykuł
Średnia ocena: 5 na 5 Ocen: 3

Twoja ocena:

Dodaj komentarz:

Zakaz dodawania linków w komentarzu! Komentarze są moderowane.

Wszystkie pola są wymaganeFacebook

Losowe flagi

Flaga Laosu Flaga Jamajki Flaga Gabonu
Flaga Zjednoczonych Emiratów Arabskich Flaga Kolumbii Flaga Macedonii Północnej