Sri Lanka

Flaga Sri Lanki

Flaga Sri Lanki

Godło Sri Lanki

Godło Sri Lanki

Informacje o Sri Lance:

Kontynent: Azja
Pełna nazwa kraju: Demokratyczno-Socjalistyczna Republika Sri Lanki
Stolica: Sri Dźajawardanapura Kotte
Ustrój polityczny: republika demokratyczno-socjalistyczna
Powierzchnia kraju:
Liczba ludności: mieszkańców
Języki urzędowe: syngaleski, tamilski, angielski
Jednostka monetarna: 1 rupia lankijska (LKR) = 100 centów
Domena internetowa: .lk
Kod samochodowy: CL
Numer kierunkowy: +94
Najważniejsze religie:

  • Buddyzm - 69,1%
  • Inne religie - 10,0%
  • Islam - 7,6%
  • Hinduizm - 7,1%
  • Chrześcijaństwo - 6,2%

Strefa czasowa:
  • UTC +5:30

Symbolika flagi i ciekawostki:
  • Flaga Sri Lanki jest prostokątna, po prawej stronie widnieje złoty lew trzymający miecz, umieszczony na karminowym płacie chorągwi państwowej, Flaga posiada żółte obramowanie, pomadto posiada dwa pasy - zielony i pomarańczowy, ozdobniki w rogach mają kasztanowy kolor i odpowiadają kształem liściom drzewa figowego, pod którym siedział Budda Siakjamuni.
  • Złoty lew symbolizuje syngaleską etykę, dążenie do pokoju. Cztery liście symbolizują cztery cnoty buddyzmu - miłość, współczucie, litość i spokój. Złoty miecz to symbol niepodległości, a jego rękojeść symbolizuje cztery żywioły: wodę, ogień, powietrze i ziemię. Kręcona sierść na głowie lwa oznaczają posłuszność, mądrość i medytację. Broda lwa symbolizuje czystość słów. Nos lwa to symbol inteligencji, a jego przednie łapy to praworządne bogacenie się. Kolor pomarańczowy jednego z pasów oznacza Tamilów, a zielony muzułmanów i Moorów. Żółte obramowanie flagi oznacza inne mniejszości etniczne i religijne zamieszkujące Sri Lankę i odnosi się do kolonialnej przeszłości kraju.

Położenie geograficzne:

Sri Lanka to państwo w Azji Południowej, na wyspie Cejlon wraz z mniejszymi przybrzeżnymi wyspami. Oddzielone od Półwyspu Indyjskiego cieśniną Palk i zatoką Mannar. Od wschodu oblewane przez Zatokę Bengalską, od południa otwartym Oceanem Indyjskim. Sri Lanka poprzez wody terytorialne graniczy z Indiami. Linia brzegowa wynosi 1.340 km. Kraj jest większości nizinny, gdzie niziny zajmują 80% powierzchni kraju. Obszary nizinne zajmują głównie północną część kraju, ale także wszystkie obszary nadbrzeżne kraju, część wschodnią i zachodnią. Obszary górskie zajmują na Cejlonie niewielką powierzchnię. Najwyższe wzniesienia wyspy znajdują się w południowej części kraju.

 

Położenie Sri Lanki na mapieTagi
Oceń artykuł
Średnia ocena: 5 na 5 Ocen: 2

Twoja ocena:

Dodaj komentarz:

Zakaz dodawania linków w komentarzu! Komentarze są moderowane.

Wszystkie pola są wymaganeFacebook

Losowe flagi

Flaga Sri Lanki Flaga Etiopii Flaga Mali
Flaga Ghany Flaga Luksmeburga Flaga Saint Kitts i Nevis