Tanzania

Flaga Tanzanii

Flaga Tanzanii

Godło Tanzanii

Godło Tanzanii

Informacje o Tanzanii:

Kontynent: Afryka
Pełna nazwa kraju: Zjednoczona Republika Tanzanii
Stolica: Dodoma
Ustrój polityczny: republika federacyjna
Powierzchnia kraju: 945.087 km²
Liczba ludności: 43.602.000 mieszkańców
Języki urzędowe: suahili, angielski
Jednostka monetarna: 1 szyling tanzański (TZS) = 100 centów
Domena internetowa: .tz
Kod samochodowy: EAT
Numer kierunkowy: +255
Najważniejsze religie:

  • Chrześcijaństwo - 61,4% [katolicyzm - 31,8%, protestantyzm - 27,3% (luteranie, zielonoświątkowcy)]
  • Islam - 35,2%
  • Religie plemienne - 1,8%
  • Inne religie - 0,2%
  • Ateizm, bez religii - 1,4%

Strefa czasowa:
  • UTC +3

Symbolika flagi i ciekawostki:
  • Flaga Tanzanii to prostokąt, który składa się z czterech kolorów - zielonego, żółtego, czarnego i błękitnego. W lewym górnym rogu znajduje się zielony trójkąt, którego przeciwprostokątną jest żółta linia. Żółta linia otacza z dwóch stron sześciokąt koloru czarnego. W dolnym prawym rogu znajduje się błękitny trójkąt, którego boki i pole powierzchni jest równe z trójkątem zielonym.
  • Flaga powstała z flag Tanganiki i Zanzibaru. Symbolika kolorów jest następująca: zielony - kraj, błękitny - woda, żółty - bogactwa mineralne, czarny - kolor skóry Tanzańczyków.

Położenie geograficzne:

Tanzania to państwo we wschodniej Afryce, nad Oceanem Indyjskim. Nazwa kraju powstała w wyniku połączenia Tanganiki i Zanzibaru - stąd nazwa Tanzania. U wybrzeży Tanzanii leżą wyspy: Zanzibar, Pemba i Mafia. Graniczy z Burundi (451 km), Kenią (769 km), Malawi (475 km), Mozambikiem (756 km), Rwandą (217 km), Ugandą (396 km) i Zambią (338 km). Linia brzegowa wynosi 1.424 km. Większość powierzchni obejmuje Wyżyna Wschodnioafrykańska, której wysokość wynosi od 900 do 1500 m n.p.m. Środkową część Wyżyny Wschodnioafrykańskiej przecina z północy na południe Wieki Rów Wschodni, zwany Rowem Wschodnioafrykańskim. Wzdłuż krawędzi Rowu Środkowoafrykańskiego ukształtował się system pasm górskich o wysokościach przekraczających 2000 m n.p.m. Najwyższe góry Tanzanii leżą w jej północno-wschodniej części w rejonie Rowu Wschodnioafrykańskiego. Najwyższym masywem kraju i całego kontynentu jest Kilimandżaro, którego najwyższy wierzchołek Kibo mierzy 5895 m n.p.m. Wschodnia część kraju jest nizinna. W północno-zachodniej części kraju, na pograniczu tanzańsko-ugandyjsko-kenijskim, znajduje się Jezioro Wiktorii, które jest największym jeziorem Afryki. Wzdłuż zachodniej granicy z Demokratyczną Republiką Konga rozciąga się Jezioro Tanganika. Oba jeziora zaliczane są do Wielkich Jezior Afrykańskich.

 

Położenie Tanzanii na mapieTagi
Oceń artykuł
Średnia ocena: 5 na 5 Ocen: 2

Twoja ocena:

Dodaj komentarz:

Zakaz dodawania linków w komentarzu! Komentarze są moderowane.

Wszystkie pola są wymaganeFacebook

Losowe flagi

Flaga Nigerii Flaga Gujany Flaga Omanu
Flaga Wysp Marshalla Flaga Chin Flaga Uzbekistanu