Vanuatu

Flaga Vanuatu

Flaga Vanuatu

Godło Vanuatu

Godło Vanuatu

Informacje o Vanuatu:

Kontynent: Australia i Oceania
Pełna nazwa kraju: Republika Vanuatu
Stolica: Port Vila
Ustrój polityczny: republika
Powierzchnia kraju: 12.189 km²
Liczba ludności: 244.000 mieszkańców
Języki urzędowe: bislama, angielski, francuski
Jednostka monetarna: 1 Vatu (VUV)
Domena internetowa: .vu
Kod samochodowy: VAN
Numer kierunkowy: +678
Najważniejsze religie:

  • Chrześcijaństwo - 93,4% [protestantyzm - 78,1% (prezbiterianie - 27,9%, anglikanie - 15,1%, adwentyści dnia siódmego - 12,5%, zielononoświątkowcy - 6,9%, baptyści - 4,5%, Neil Thomas Ministry - 3,1%), katolicyzm - 13,8%, inni chrześcijanie - 1,5%]
  • Religie plemienne - 4,1%
  • Inne religie - 1,3%
  • Ateizm, bez religii - 1,2%

Strefa czasowa:
  • UTC +11

Symbolika flagi i ciekawostki:
  • Flaga Vanuatu składa się z dwóch pasów horyzontalnych czerwonego i zielonego oraz środkowego czarnego pola w kształcie litery "Y", żółtego znaku "Y" na czarnym polu oraz po lewej stronie na czarnym polu liści daktylowca i kieła dzika .
  • Liście są symbolem pokoju, a ich poszczególne listki reprezentują członków parlamentu. Kieł symbolizuje dobrobyt. Znaczenie kolorów przedstawia się następująco: lud i żyzna ziemia (czarny), pokój i światło Ewangelii (żółty), jedność mieszkańców państwa (czerwony) i wyspy (zielony). Żółto-czarna figura w kształcie leżącej litery "Y" nawiązuje do kształtu archipelagu.

Położenie geograficzne:

Vanuatu to państwo geograficznie należące do Australii i Oceanii. Położone na 83 wyspach Nowych Hebrydów (2 z nich - Matthew i Hunter - należą do Nowej Kaledonii, terytorium zamorskiego Francji), z których 65 jest zamieszkanych. Wyspy są pochodzenia wulkanicznego, m.in. Espiritu Santo, Malekula, Éfaté (na tej wyspie znajduje się stolica kraju), Ambrim, Erromango. Kraj połozony jest ok. 800 km na północny zachód od Fidżi i na północny wschód od Nowej Kaledonii. Dawniej terytorum kraju było kondominium francusko-brytyjskim znanym pod nazwą Nowe Hebrydy. Wyspy Vanuatu cechują się górzystym, urozmaiconym krajobrazem. Najwyższy szczyt kraju Mt Santo wznosi się na 1.887 m n.p.m. Wyspy leżące na południu wznoszą się przeciętnie do 500-600 m n.p.m. Liczne na Vanuatu są gejzery i wyziewy gazów. Występują wąskie niziny nadbrzeżne, na trzech wyspach znajdują się czynne wulkany.

 

Położenie Vanuatu na mapieTagi
Oceń artykuł
Średnia ocena: 5 na 5 Ocen: 1

Twoja ocena:

Dodaj komentarz:

Zakaz dodawania linków w komentarzu! Komentarze są moderowane.

Wszystkie pola są wymaganeFacebook

Losowe flagi

Flaga Jemenu Flaga Beninu Flaga Kostaryki
Flaga Kazachstanu Flaga Australii Flaga Liberii