Wielka Brytania

Flaga Wielkiej Brytanii

Flaga Wielkiej Brytanii

Godło Wielkiej Brytanii

Godło Wielkiej Brytanii

Informacje o Wielkiej Brytanii:

Kontynent: Europa
Pełna nazwa kraju: Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej
Stolica: Londyn
Ustrój polityczny: monarchia parlamentarna
Powierzchnia kraju: 244.820 km²
Liczba ludności: 63.183.000 mieszkańców
Język urzędowy: angielski
Jednostka monetarna: 1 funt szterling (GBP, £) = 100 pensów (p)
Domena internetowa: .uk, .gb
Kod samochodowy: GB
Numer kierunkowy: +44
Najważniejsze religie:

  • Chrześcijaństwo - 45,91%, [protestantyzm (anglikanie - 21,08%, prezbiterianie - 2,27%, metodyści - 1,33%, baptyści - 0,60%), katolicyzm - 8,67%]
  • Islam - 3,38%
  • Hinduizm - 2,23%
  • Judaizm - 0,76%
  • Sikhizm - 0,42%
  • Ateizm, bez religii - 46,73%

Strefa czasowa:
  • lato - UTC +1
  • zima - UTC +0

Symbolika flagi i ciekawostki:
  • Flagę Wielkiej Brytani stanowi prostokąt - czerwony krzyż z białą obwódką na niebieskim tle z obwiedzionym na biało krzyżem ukośnym naprzemiennie czerwono-białym.
  • Flaga Wielkiej Brytanii (zwana Union Jack) - to kombinacja 3 flag - niebieskiej z czerwonym Krzyżem św. Jerzego (patrona Anglii) w białym obramowaniu, a w tle po przekątnych nakładające się na siebie krzyże: czerwonej św. Patryka (patrona Irlandii) i białej św. Andrzeja (patrona Szkocji). Formalnie nazwa flagi jako flagi narodowej brzmi Union Flag czyli "Flaga Unii", zaś nazwa Union Jack ("Proporzec Unii") formalnie odnosi się do tej flagi tylko w sytuacji, gdy jest wywieszona jako proporzec na okręcie wojennym. Jednak w praktyce znacznie częściej używa się terminu Union Jack znanego także szeroko poza granicami Wielkiej Brytanii.

Położenie geograficzne:

Wielka Brytania jest wyspiarskim państwem położonym w północno-zachodniej Europie. Kraj zajmuje przeważającą część archipelagu Wysp Brytyjskich, który liczy łącznie ok. 5500 wysp, z czego 140 zamieszkanych. Największe z nich to Wielka Brytania, Irlandia, Hebrydy, Szetlandy, Orkady, Anglesey oraz Wight. Wielka Brytania jest oddzielona od kontynentu europejskiego kanałem La Manche i Cieśniną Kaletańską. Wielka Brytania graniczy lądowo z Irlandią (360 km), poprzez wody terytorialne Kanału Św. Jerzego, Morza Irlandzkiego i Kanału Północnego na długości ponad 500 km graniczy od zachodu z Irlandią, poprzez wody terytorialne kanału La Manche na długości 570 km, graniczy od południa z Francją, od wschodu Wielka Brytania na długości 80 km wody terytorialne Morza Północnego dzieli z Belgią, a dalej na północ na długości około 200 km z Holandią, od północy Wielka Brytania nie graniczy z żadnym krajem, oblewają ją otwarte wody północnej części Oceanu Atlantyckiego. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Wielka Brytania posiada kilkanaście terytoriów zależnych, niewchodzących w skład Zjednoczonego Królestwa. Wielką Brytanię można podzielić na dwie strefy: nizinną na południu i wyżynno-górzysta na północy, z tym że obszary górskie znajdują się także w Walii i Kornwalii.

 

Położenie Wielkiej Brytanii na mapieTagi
Oceń artykuł
Średnia ocena: 3.8333 na 5 Ocen: 6

Twoja ocena:

Dodaj komentarz:

Zakaz dodawania linków w komentarzu! Komentarze są moderowane.

Wszystkie pola są wymaganeFacebook

Losowe flagi

Flaga Macedonii Północnej Flaga Hondurasu Flaga Burkiny Faso
Flaga Czadu Flaga Arabii Saudyjskiej Flaga Kuby