Zimbabwe

Flaga Zimbabwe

Flaga Zimbabwe

Godło Zimbabwe

Godło Zimbabwe

Informacje o Zimbabwe:

Kontynent: Afryka
Pełna nazwa kraju: Republika Zimbabwe
Stolica: Harare
Ustrój polityczny: republika
Powierzchnia kraju: 390.580 km²
Liczba ludności: 12.974.000 mieszkańców
Język urzędowy: angielski
Jednostka monetarna: 1 dolar amerykański (USD, $) = 100 centów
Domena internetowa: .zw
Kod samochodowy: ZW
Numer kierunkowy: +263
Najważniejsze religie:

  • Chrześcijaństwo - 87.3% [protestantyzm - 66,8% (zielonoświątkowcy, adwentyści dnia siódmego, metodyści, anglikanie, Kościoły Chrystusowe, baptyści), katolicyzm - 10,3%, inni chrześcijanie - 9,9%, Świadkowie Jehowy - 0,3%]
  • Religie plemienne - 3,8%
  • Islam - 0,9%
  • Ateizm, bez religii - 7,9%

Strefa czasowa:
  • UTC +2

Symbolika flagi i ciekawostki:
  • Flaga Zimbabwe to prostokąt, składający się z siedmiu pasów równych pasów (od góry): zielonego, żółtego, czerwonego, czarnego, czerwonego, żółtego i zielonego. Przy drzewcu, po lewej stronie znajduje się biały trójkąt z czerwoną gwiazdą, na tle której umieszczony jest legendarny złoty ptak Zimbabwe - rzeźby odnalezionej na terenie dawnego Zimbabwe w XIX wieku.
  • Symbolika flagi: kolor zielony symbolizuje rolnictwo, bujną roślinność i tereny wiejskie, żółty - bogactwo mineralne państwa, czarny - ludność tubylczą, czerwony - krew przelaną w trakcie walki o wyzwolenie, biały - pokój, pojednanie rasy białej i czarnej oraz radość. Złoty ptak symbolizuje narodowe dziedzictwo i tradycję.

Położenie geograficzne:

Zimbabwe to państwo położone w Afryce Południowej, pomiędzy środkowymi odcinkami rzek: Zambezi i Limpopo. Zimbabwe jest krajem śródlądowym, leżącym w odległości 180 km od Oceanu Indyjskiego. Dawna nazwa kraju to Rodezja. Zimbabwe graniczy z Botswaną (813 km), Mozambikiem (1.231 km), Republiką Południowej Afryki (225 km) i Zambią (797 km). Większość kraju jest wyżynna. Tereny nizinne pokrywają niewielki procent kraju. Pierwsze obniżenie leży na samej północy i wchodzi w skład doliny rzeki Zambezi. Drugi obszar nizinny zajmuje południowo-wschodnią część Zimbabwe. Jest to obszar, który przechodzi w Nizinę Mozambicką.

 

Położenie Zimbabwe na mapieTagi
Oceń artykuł
Średnia ocena: 4.75 na 5 Ocen: 4

Twoja ocena:

Dodaj komentarz:

Zakaz dodawania linków w komentarzu! Komentarze są moderowane.

Wszystkie pola są wymaganeFacebook

Losowe flagi

Flaga Egiptu Flaga Gruzji Flaga Maroka
Flaga Malezji Flaga Estonii Flaga Mauretanii