Chile

Flaga Chile

Flaga Chile

Godło Chile

Godło Chile

Informacje o Chile:

Kontynent: Ameryka Południowa
Pełna nazwa kraju: Republika Chile
Stolica: Santiago
Ustrój polityczny: republika
Powierzchnia kraju: 756.950 km²
Liczba ludności: 18.097.000 mieszkańców
Język urzędowy: hiszpański
Jednostka monetarna: 1 peso chilijskie (CLP, $) = 100 centavo
Domena internetowa: .cl
Kod samochodowy: RCH
Numer kierunkowy: +56
Najważniejsze religie:

  • Chrześcijaństwo - 87,73% [katolicyzm - 71,8%, protestantyzm - 15,5% (zielonoświątkowcy, metodyści, adwentyści dnia świata), świadkowie Jehowy - 0,43%]
  • Inne religie - 2,2%
  • Religie plemienne - 1,5%
  • Ateizm, bez religii - 8,6%

Strefa czasowa:
  • lato - UTC -3
  • zima - UTC -4

Symbolika flagi i ciekawostki:
  • Flaga Chile podzielona jest na dwa poziome pasy - biały i czerwony. Lewą część białego pasa zajmuje niebieski kwadrat z białą gwiazdą.
  • Symbolika flagi to: czerwony - oznacza krew patriotów walczących o niepodległość, biały - śnieg na szczytach Andów, niebieski - błękit nieba, pojedyncza gwiazda zwraca uwagę na to, że Chile jest państwem unitarnym, a nie federalnym.

Położenie geograficzne:

Chile to państwo w południowo-zachodniej części Ameryki Południowej, ciągnące się długim pasem na zachodnim wybrzeżu kontynentu nad Oceanem Spokojnym. Do Chile należą wyspy przybrzeżne i wyspy na otwartym oceanie (ok. 3 tys.) wśród których są min.: Juan Fernández, Wyspa Wielkanocna (najbardziej oddalona od innych wysp i lądów zamieszkana wyspa na świecie), Sala y Gómez, San Ambrosio, San Félix, Chiloé, Campana, Santa Inés, Chonos. Chile graniczy z Peru (160 km), Boliwią (861 km), Argentyną (5.308 km). Linia brzegowa wynosi 6.435 km. Chile to kraj górzysto-wyżynny. Przez całe terytorium z północy na południe ciągną się łańcuchy Andów, na południe zwane Andami Patagońskimi. Andy Chilijskie dzielą się na Kordylierę Nadbrzeżną i Kordylierę Główną Andyjską. Układ rzeźby jest południkowy i podnosi się gwałtownie w kierunku wschodnim. Przez północne Chile przebiega południkowe pasmo zwane Kordylierą Domeyki, które wznosi się do 4260 m n.p.m. Między Kordyliera Nadbrzeżną, a Kordyliera Domeyki leży pustynia Atakama o wymiarach 400 na 100 km. Od wschodu wzdłuż granicy argentyńsko-chilijskiej ciągnie się Kordyliera Główna Andyjska, której poszczególne łańcuchy są rozczłonkowane przez suche doliny. Jest region najwyższej położony w Chile. Wznosi się tam najwyższy szczyt kraju - Ojos del Salado o wysokości 6.880 m n.p.m.

 

Położenie Chile na mapieTagi
Oceń artykuł
Średnia ocena: 4.75 na 5 Ocen: 4

Twoja ocena:

Dodaj komentarz:

Zakaz dodawania linków w komentarzu! Komentarze są moderowane.

Wszystkie pola są wymaganeFacebook

Losowe flagi

Flaga Luksmeburga Flaga Burundi Flaga Malezji
Flaga Wybrzeża Kości Słoniowej Flaga Turkmenistanu Flaga Vanuatu