Dzień flagi RP

    2 maja to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jedno z najmłodszych świąt narodowych. Zostało ono uchwalone 20 lutego 2004 roku. Jednocześnie 2 maja obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za granicą. Polskie barwy narodowe czyli biel i czerwień - stanowią nie tylko oznakę wyróżniającą Polskę wśród innych narodów, ale przede wszystko są symbolem wolnego i niepodległego państwa polskiego. Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni, czyli rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych.


   Historia wprowadzenia święta rozpoczyna się 15 października 2003 roku, kiedy to do laski marszałkowskiej wpłynął poselski projekt ustawy o godle, barwach i hymnie RP, ustanawiający Dzień Flagi. Sejm 20 lutego 2004 roku ustanowił Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Data 2 Maja nie jest przypadkowa, gdyż właśnie tego dnia w 1945 roku, podczas zdobywania Berlina polscy żołnierze umieścili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa - Siegessäule, a także na budynku Reichstagu w Berlinie. W PRL-u natomiast 2 maja ściągane były zazwyczaj flagi narodowe po obchodach 1-go Maja tak, aby nie były wywieszone w dniu zniesionego przez władze święta Konstytucji 3 Maja.
Dzień flagi RP
   Święto flagi obchodzimy czynnie wyrażając nasz szacunek do symbolu narodowego. Flagi powiewają na naszych domach, odbywają się różne uroczystości i artystyczne występy.
Tagi
Oceń artykuł
Średnia ocena: 5 na 5 Ocen: 2

Twoja ocena:

Komentarze
Arturo

Kocham mój kraj Polskę i jej wspaniałą flagę!

Polak

Wkrótce następny DZIEŃ FLAGI !
Ekspozycja naszych barw narodowych to świadectwo naszego istnienia - to świadectwo długiej, krwawej i nieustającej walki o własny kraj, o własny język, o wolność i swobodę, o tożsamość i aspiracje na przyszłość. Szczególnej wagi nabiera eksponowanie barw biało - czerwonych i dbałość o symbole narodowe w okresie zagrożenia utratą suwerenności. BIAŁO - CZERWONE barwy łączą nas ponad podziałami - łącząc - dają siłę.Flagi powinny być czyste,uprasowane i nie oplątane.Polecam DOBRĄ FLAGĘ,która powiewa i NIE OPLĄTUJE SIĘ-to prawdziwy symbol nowej,silnej,dobrze zorganizowanej Polski,do której dążą Polacy.

Dodaj komentarz:

Zakaz dodawania linków w komentarzu! Komentarze są moderowane.

Wszystkie pola są wymaganeFacebook

Losowe flagi

Flaga Finlandii Flaga Saint Kitts i Nevis Flaga Tunezji
Flaga Szwajcarii Flaga Mjanmy / Birmy Flaga Iraku