Komory

Flaga Komorów

Flaga Komorów

Godło Komorów

Godło Komorów

Informacje o Komorach:

Kontynent: Afryka
Pełna nazwa kraju: Związek Komorów
Stolica: Moroni
Ustrój polityczny: republika
Powierzchnia kraju: 2.170 km²
Liczba ludności: 672.000 mieszkańców
Języki urzędowe: arabski, francuski, komoryjski
Jednostka monetarna: 1 frank komoryjski (KMF) = 100 centymów
Domena internetowa: .km
Kod samochodowy: COM
Numer kierunkowy: +269
Najważniejsze religie:

  • Islam - 98,3%
  • Religie plemienne - 1,0%
  • Chrześcijaństwo - 0,5% (protestantyzm - 0,3%, katolicyzm - 0,2%)
  • Ateizm, bez religii - 0,1%

Strefa czasowa:
  • UTC +3

Symbolika flagi i ciekawostki:
  • Flaga Komorów składa się z czterech horyzontalnych pasów żółtego, białego, czerwonego i niebieskiego oraz wertykalnego trójkąta po lewej stronie, na którym zawarty jest biały półksiężyc i cztery białe gwiazdy.
  • Zieleń symbolizuje federację i islam, będący religią państwową. Cztery pozostałe kolory symbolizują wyspy archipelagu Komorów - żółty symbolizuje Moheli, czerwony - Anjouan, granatowy - Wielki Komor, na którym znajduje się stolica państwa, Moroni; natomiast biały czwartą dużą wyspę archipelagu - Majottę, która jest terytorium zależnym Francji. Symbol półksiężyca nawiązuje do islamu. Cztery gwiazdy symbolizują podobnie jak kolorowe pasy cztery wyspy archipelagu. Pomimo tego, że Komory jako państwo to federacja tylko trzech wysp Wielki Komor, Anjouan i Moheli, to jej władze nigdy nie zrezygnowały z pretensji do czwartej wyspy Majotty.

Położenie geograficzne:

Komory to wyspiarskie państwo w północnej części Kanału Mozambickiego, zlokalizowane na archipelagu Komorów, pomiędzy północną częścią Madagaskaru a północno-wschodnią częścią Mozambiku. Państwo wschodnio afrykańskie. Największa wyspa tego kraju to Wielki Komor (N'gazidja). Komory jako kraj wyspiarski graniczą poprzez wody terytorialne: od zachodu z Mozambikiem, od północny z Seszelami, a dokładniej z koralową wyspą Aldabra, która należy do Republiki Seszeli, od wschodu z Majottą, która jest teryrotium zależnym Francji i od południa i południowego wschodu z Madagaskarem. Długość linii brzegowej wynosi 340 km. Komory są wyspami pochodzenia wulkanicznego, na których wznoszą się stożki wulkaniczne. Na największej wyspie leży czynny wulkan Kartala o wysokości 2361 m n.p.m.

 

Położenie Komorów na mapieTagi
Oceń artykuł
Średnia ocena: 5 na 5 Ocen: 1

Twoja ocena:

Dodaj komentarz:

Zakaz dodawania linków w komentarzu! Komentarze są moderowane.

Wszystkie pola są wymaganeFacebook

Losowe flagi

Flaga Wietnamu Flaga Beninu Flaga Gabonu
Flaga Azerbejdżanu Flaga Iraku Flaga Wysp Świętego Tomasza i Książęcej