Wenezuela

Flaga Wenezueli

Flaga Wenezueli

Godło Wenezueli

Godło Wenezueli

Informacje o Wenezueli:

Kontynent: Ameryka Południowa
Pełna nazwa kraju: Boliwariańska Republika Wenezueli
Stolica: Caracas
Ustrój polityczny: republika federalna
Powierzchnia kraju: 916.445 km²
Liczba ludności: 28.947.000 mieszkańców
Język urzędowy: hiszpański
Jednostka monetarna: 1 boliwar fuerte (VEF, Bs. F) = 100 centimos
Domena internetowa: .ve
Kod samochodowy: YV
Numer kierunkowy: +58
Najważniejsze religie:

  • Chrześcijaństwo - 91,91% [katolicyzm - 78%, protestantyzm - 12,8% (zielonoświątkowcy, adwentyści dnia siódmego), mormoni - 0,56%, świadkowie Jehowy - 0,45%]
  • Inne religie - 1,2%
  • Ateizm, bez religii - 7%

Strefa czasowa:
  • UTC -4:30

Symbolika flagi i ciekawostki:
  • Flaga Wenezueli składa się z trzech równych poziomych pasów - od góry: żółtego, niebieskiego i czerwonego. Na niebieskim pasie umieszczone są w formie półkola osiem białych gwiazd. W lewym rogu żółtego pasa umieszczony jest herb Wenezueli.
  • Symbolika flagi: pas żółty symbolizuje bogactwa ziemi wenezuelskiej, niebieski - morze, które oddziela Wenezuelę od Hiszpanii, czerwony - krew przelaną przez patriotów za niepodległość. Łuk złożony z ośmiu białych gwiazd symbolizuje prowincje Wenezueli. W herbie - tarcza herbowa jest podzielona na trzy pola w kolorach flagi narodowej. W lewym górnym polu pszenica na czerwonym tle symbolizuje jedność 20 stanów Wenezueli. W prawym górnym polu miecz, szabla i trzy lance są połączone wieńcem laurowym z dwiema flagami narodowymi. W dolnym polu, na niebieskim tle przedstawiono biegnącego białego dzikiego konia będącego symbolem niepodległości i wolności. Nad tarczą znajdują się dwa rogi obfitości symbloizujące bogactwo, a wokół niej znajduje się gałązka oliwna oraz liść palmowy. Na dole znajduje się wstęga w kolorach flagi narodowej z napisem: 19 de Abril de 1810 Independencia, 20 de Febrero de 1859 Federación, República Bolivariana de Venezuela (z języka hiszpańskiego „19 kwietnia 1810 Niepodległość, 20 lutego 1859 Federacja, Boliwariańska Republika Wenezueli”).

Położenie geograficzne:

Wenezuela to państwo położone w północnej części Ameryki Południowej, nad Morzem Karaibskim i Oceanem Atlantyckim. Wenezuela graniczy z Kolumbią (2.050 km), Brazylią (2.200 km) i Gujaną (743 km). Wenezuela graniczy również poprzez wody terytorialne z Trynidadem i Tobago. Linia brzegowa wynosi 2.800 km. Zachodnią i północną część kraju zajmują Andy i ich przedłużenie jakim są Góry Karaibskie. Pasmo Andów - Cordiliera de Mérida i Góry Karaibskie zajmują 13% powierzchni kraju. Najwyższym pasmem jest Cordiliera de Mérida, będąca przedłużeniem Kordyliery Wschodniej, najwyższym szczytem tego pasma i zarazem najwyższym szczytem Wenezueli jest Pico Bolívar o wysokości 5.007 m n.p.m. Nizina Orinoko wraz z szeroką deltą Orinoko zajmuje środkową i północno-wschodnią część kraju. Niziny w Wenezueli zajmują 35% powierzchni kraju. Południową i przede wszystkim południowo-wschodnią część Wenezueli zajmuję Wyżyna Gujańska. Wyżyna ta zajmuje 45% powierzchni kraju obejmuje jego południową i południowo-wschodnią część kraju. Wyżyna ta wznosi się do 700 m n.p.m. w części północnej do 2450 m n.p.m. w południowej.

 

Położenie Wenezueli na mapieTagi
Oceń artykuł
Średnia ocena: 5 na 5 Ocen: 4

Twoja ocena:

Dodaj komentarz:

Zakaz dodawania linków w komentarzu! Komentarze są moderowane.

Wszystkie pola są wymaganeFacebook

Losowe flagi

Flaga Monako Flaga Armenii Flaga Czarnogóry
Flaga Nauru Flaga Demokratycznej Republiki Konga Flaga Dominiki