Dominika

Flaga Dominiki

Flaga Dominiki

Godło Dominiki

Godło Dominiki

Informacje o Dominice:

Kontynent: Ameryka Północna
Pełna nazwa kraju: Wspólnota Dominiki
Stolica: Roseau
Ustrój polityczny: republika
Powierzchnia kraju: 754 km²
Liczba ludności: 72.000 mieszkańców
Język urzędowy: angielski
Jednostka monetarna: 1 dolar wschodniokaraibski (XCD, $) = 100 centów
Domena internetowa: .dm
Kod samochodowy: WD
Numer kierunkowy: +1 767
Najważniejsze religie:

  • Chrześcijaństwo - 94,4% [katolicyzm - 58,1%, protestantyzm - 35,5% (zielonoświątkowcy, adwentyści dnia siódmego, baptyści, metodyści), inni chrześcijanie - 0,8% (Świadkowie Jehowy i mormoni)]
  • Religie plemienne - 3%
  • Inne religie - 1,9%
  • Islam - 0,1%
  • Buddyzm - 0,1%
  • Ateizm, bez religii - 0,5%

Strefa czasowa:
  • UTC -4

Symbolika flagi i ciekawostki:
  • Flaga Dominiki to prostokąt, na którym na zielonym tle przecinają się trzy pionowe i poziome pasy w kolorach żółtym, czarnym i białym, tworząc krzyż. Pośrodku flagi jest czerwony okrąg z wyobrażeniem papugi amazonki cesarskiej, która stoi na gałęzi, otoczona przez dziesięć zielonych gwiazd.
  • Symbolika flagi: trzykolorowe pasy, tworzące krzyż symbolizują trójistotność Boga, sam natomiast krzyż - wiarę w Boga. Pas żółty wyobraża światło słoneczne oraz najważniejsze produkty wyspy: banany oraz owoce cytrusowe, jest także symbolem Karaibów i Arawaków, pradawnych mieszkańców wyspy. Biały pas symbolizuje przejrzystość rzek i wodospadów jak również czystość ludzkich planów i ambicji. Pas czarny symbolizuje żyzną ziemię wyspy oraz afrykańskie dziedzictwo mieszkańców Dominiki. Zieleń tła symbolizuje zieleń lasów i bujność przyrody na wyspie. Dziesięć zielonych gwiazd, tradycyjny symbol nadziei, wyobraża dziesięć parafii, na jakie jest podzielona wyspa. Czerwony okrąg pośrodku symbolizuje troskę mieszkańców wyspy o sprawiedliwość społeczną. Umieszczona pośrodku flagi papuga jest symbolem wyspy; znajduje się ona także na herbie Dominiki.

Położenie geograficzne:

Dominika to państwo na wyspie o nazwie Dominika leżące w Ameryce Środkowej (geograficznie Ameryka Północna), na Morzu Karaibskim w grupie Wysp Zawietrznych (Małe Antyle). Linia brzegowa wynosi 148 km. Dominika jest państwem górzystym, gdzie tereny nizinne ograniczają się od strefy nadbrzeżnej. Najwyższy szczyt to wulkan Morne Diablotins o wysokości 1.442 m n.p.m.

 

Położenie Dominiki na mapieTagi
Oceń artykuł
Średnia ocena: 5 na 5 Ocen: 2

Twoja ocena:

Dodaj komentarz:

Zakaz dodawania linków w komentarzu! Komentarze są moderowane.

Wszystkie pola są wymaganeFacebook

Losowe flagi

Flaga Senegalu Flaga Vanuatu Flaga Watykanu
Flaga Indii Flaga Tunezji Flaga Sudanu Południowego