Kamerun

Flaga Kamerunu

Flaga Kamerunu

Godło Kamerunu

Godło Kamerunu

Informacje o Kamerunie:

Kontynent: Afryka
Pełna nazwa kraju: Republika Kamerunu
Stolica: Jaunde
Ustrój polityczny: republika
Powierzchnia kraju: 475.440 km²
Liczba ludności: 19.989.000 mieszkańców
Języki urzędowe: francuski, angielski
Jednostka monetarna: 1 frank CFA (XAF) = 100 centymów
Domena internetowa: .cm
Kod samochodowy: CAM
Numer kierunkowy: +237
Najważniejsze religie:

  • Chrześcijaństwo - 70,2% [katolicyzm - 38,6%, protestantyzm - 31,6% (kalwini, zielonoświątkowcy, baptyści, luteranie, adwentyści dnia siódmego), inni chrześcijanie - 0,6%]
  • Islam - 18,3%
  • Religie plemienne - 3,3%
  • Inne religie - 2,3%
  • Ateizm, bez religii - 5,3%

Strefa czasowa:
  • UTC +1

Symbolika flagi i ciekawostki:
  • Flaga Kamerunu to prostokąt z trzema pionowymi pasami w barwach panafrykańskich - zielonym, czerwonym i żółtym. Na czerwonym pasie umieszczona jest pięcioramienna żółta gwiazda.
  • Barwa zielona oznacza bujną roślinność południa kraju, a także nadzieję, że kraj stanie się bogaty dzięki ciężkiej i wspólnej pracy obywateli, barwa żółta symbolizuje sawanny północy i jednocześnie słońce - źródło szczęścia i bogactwa narodu. Czerwień to symbol suwerenności państwa i jedności między północą i południem. Gwiazda jest symbolem jedności Kamerunu powstałego z części francuskiej i brytyjskiej.

Położenie geograficzne:

Kamerun to państwo położone w Środkowej i Zachodniej Afryce nad Zatoką Bonny, częścią Zatoki Gwinejskiej Oceanu Atlantyckiego. Kamerun graniczy z Czadem (1.094 km), Gabonem (298 km), Gwineą Równikową (189 km), Kongiem (523 km), Nigerią (1.690 km) i Republiką Środkowoafrykańską (797 km). Długość linii brzegowej wynosi 402 km. Kamerun posiada różnorodny klimat: morski, pustynny, górski, tropikalny i sawannowy. Kamerun dzieli się na pięć stref geograficznych, wyraźnie różniących się od pozostałych zarówno pod względem klimatu, rzeźby powierzchni, jak i wegetacji. Nizina nadbrzeżna sięga 15-150 kilometrów od Zatoki Gwinejskiej w głąb lądu, a jej przeciętna wysokość to 90 metrów n.p.m. Południowokameruński płaskowyż wznosi się nad niziną nadbrzeżną na średnią wysokość 650 metrów n.p.m. Nieregularny, przerywany łańcuch gór, wzgórz i płaskowyżów, zwany Pasmem Kameruńskim, rozciąga się od szczytu wulkanu Kamerun na wybrzeżu (najwyższy punkt kraju - 4095 metrów n.p.m.) prawie po Jezioro Czad na północnym krańcu kraju. Płaskowyż południowy przekształca się na północy w trawiastą, mocno sfałdowaną Wyżynę Adamawa, stanowiącą barierę oddzielającą południową część kraju od północnej. Wyżyna wznosi się przeciętnie na 1100 metrów n.p.m.

 

Położenie Kamerunu na mapieTagi
Oceń artykuł
Średnia ocena: 5 na 5 Ocen: 2

Twoja ocena:

Dodaj komentarz:

Zakaz dodawania linków w komentarzu! Komentarze są moderowane.

Wszystkie pola są wymaganeFacebook

Losowe flagi

Flaga Finlandii Flaga Armenii Flaga Maroka
Flaga Szwecji Flaga Kenii Flaga Niemiec