Kuba

Flaga Kuby

Flaga Kuby

Godło Kuby

Godło Kuby

Informacje o Kubie:

Kontynent: Ameryka Północna
Pełna nazwa kraju: Republika Kuby
Stolica: Hawana
Ustrój polityczny: republika socjalistyczna
Powierzchnia kraju: 110.860 km²
Liczba ludności: 11.164.000 mieszkańców
Język urzędowy: hiszpański
Jednostka monetarna: 1 peso kubańskie (CUP, $, $MN) = 100 centavo (¢, c)
Domena internetowa: .cu
Kod samochodowy: C
Numer kierunkowy: +53
Najważniejsze religie:

  • Chrześcijaństwo - 67,85% [katolicyzm - 60%, protestantyzm - 7,0% (zielonoświątkowcy, baptyści, adwentyści dnia siódmego), świadkowie Jehowy - 0,85%]
  • Ateizm, bez religii - 30%

Strefa czasowa:
  • lato - UTC -4
  • zima - UTC -5

Symbolika flagi i ciekawostki:
  • Flaga Kuby to prostokąt na którym od lewej strony umieszczony jest czerwony trójkąt z białą gwiazdą, a także naprzemiennie ułożone trzy niebieskie i dwa białe poziome pasy.
  • Umieszczony na fladze trójkąt jest masońskim symbolem wolności, równości i braterstwa, zaś umieszczona na nim gwiazda, La Estrella Solitaria (Samotna gwiazda), miała oświetlać drogę ku wolności, od niej pochodzi potoczna nazwa flagi. Naprzemiennie ułożone trzy niebieskie i dwa białe poziome pasy nawiązują do amerykańskiej flagi. Na fladze Kuby trzy niebieskie pasy symbolizują dawny podział na trzy części (wschodnią, centralną i zachodnią). Barwa biała uosabia czystość dążeń rewolucjonistów i sprawiedliwość jak również dwa białe pasy które są drogą (torami) ku wolności, zaś czerwony - krew przelaną za wolność.

Położenie geograficzne:

Kuba to państwo w Ameryce Środkowej (geograficznie Ameryka Północna) położone na Morzu Karaibskim w archipelagu Wielkich Antyli. Państwo to składa się z wyspy o nazwie Kuba oraz szeregu otaczających ją mniejszych około 1.600 wysepek, z których największą jest Isla de la Juventud. Kuba jest państwem wyspiarskim, jednak poprzez wody terytorialne od północy graniczy z Stanami Zjednoczonymi i Bahamami, a od wschodu z Haiti. Linia brzegowa wynosi 3.735 km. Większa część kraju jest nizinna (70% powierzchni kraju). Największe skupiska gór znajdują się we wschodniej części kraju i tam wznoszą się najwyższe szczyty Kuby. We wschodniej części kraju leżą góry Sierra Maestra, gdzie równolegle do wybrzeża ciągną się najwyższe wzniesienia Kuby. Tam wznosi się najwyższy szczyt kraju - Pico Turquino wysoki na 1.974 m n.p.m.

 

Położenie Kuby na mapie







Tagi
Oceń artykuł
Średnia ocena: 5 na 5 Ocen: 1

Twoja ocena:

Dodaj komentarz:

Zakaz dodawania linków w komentarzu! Komentarze są moderowane.

Wszystkie pola są wymagane



Facebook

Losowe flagi

Flaga Paragwaju Flaga Antigui i Barbudy Flaga Argentyny
Flaga Bhutanu Flaga Korei Północnej Flaga Japonii