Namibia

Flaga Namibii

Flaga Namibii

Godło Namibii

Godło Namibii

Informacje o Namibii:

Kontynent: Afryka
Pełna nazwa kraju: Republika Namibii
Stolica: Windhuk
Ustrój polityczny: republika
Powierzchnia kraju: 825.418 km²
Liczba ludności: 2.166.000 mieszkańców
Język urzędowy: angielski
Jednostka monetarna: 1 dolar namibijski (NAD) = 100 centów
Domena internetowa: .na
Kod samochodowy: NAM
Numer kierunkowy: +264
Najważniejsze religie:

  • Chrześcijaństwo - 91,4% [protestantyzm - 63,6% (luteranie, anglikanie), katolicyzm - 18,7%, niezależni - 12,2%]
  • Religie plemienne - 4,6%
  • Ateizm, bez religii - 4,0%

Strefa czasowa:
  • lato - UTC +2
  • zima - UTC +1

Symbolika flagi i ciekawostki:
  • Flaga Namibii to prostokąt na której widnieje pięć kolorów. żółty, niebieski, biały, czerwony i zielony. W lewym górnym rogu znajduje się niebieski trójkąt prostokątny, na tle którego znajduje się żółte słońce. Przeciwprostokątną jest biała linia, która oddziela trójkąt od czerwonego sześciokąta. W dolnym prawym rogu znajduje się symetryczny do niebieskiego, trójkąt zielony.
  • Kolory flagi nawiązują do flagi SWAPO (Organizacja Ludu Afryki Południowo-Zachodniej - najważniejszej organizacji wyzwoleńczej). 12 promienne słońce jest symbolem życia i energii, a jego żółty kolor nawiązuje również do pisków pustyni Namib oraz skał płaskowyżów Damara i Nama. Znaczenie deszczu i wody dla życia ludności wyraża na fladze kolor niebieski, który symbolizuje też Ocean Atlantycki i jego zasoby oraz czyste niebo. Kolor czerwony oznacza ludność kraju i jej determinację budowy lepszego życia i stworzenia równych szans dla wszystkich. Białe pasy to pokój i jedność, a kolor zielony - roślinność Namibii.

Położenie geograficzne:

Namibia to państwo w południowo-zachodniej Afryce, leżące nad Oceanem Atlantyckim. Graniczy z Angolą (1.376 km), Botswaną (1.360 km), Republiką Południowej Afryki (967 km) i Zambią (233 km). Długość wybrzeża wynosi 1.572 km. Namibia jest wyżynnym krajem, gdzie średnia wysokość wynosi 1500 m n.p.m. Jedynie wąski pas nadbrzeżny jest nizinny, przechodzi on jednak szybko w płaskowyż, który ciągnie się przez całą długość kraju. We wnętrzu kraju wnoszą się góry, których wysokość przekracza 2000 m n.p.m. Obszary górskie znajdują się także w wielu innych miejscach kraju, także w wielu miejscach leżących niedaleko od wybrzeża. Wschodnia część kraju także jest wyżynna i łagodnie opada, przechodząc na krańcach wschodnich w Kotlinę Kalahari.

 

Położenie Namibii na mapieTagi
Oceń artykuł
Średnia ocena: 5 na 5 Ocen: 3

Twoja ocena:

Dodaj komentarz:

Zakaz dodawania linków w komentarzu! Komentarze są moderowane.

Wszystkie pola są wymaganeFacebook

Losowe flagi

Flaga Rumunii Flaga Panamy Flaga Belgii
Flaga Tunezji Flaga Irlandii Flaga Grecji