Malta

Flaga Malty

Flaga Malty

Godło Malty

Godło Malty

Informacje o Malcie:

Kontynent: Europa
Pełna nazwa kraju: Republika Malty
Stolica: Valletta
Ustrój polityczny: 316 km²
Powierzchnia kraju:
Liczba ludności: 447.000 mieszkańców
Języki urzędowe: maltański, angielski
Jednostka monetarna: 1 euro (EUR, €) = 100 eurocentów
Domena internetowa: .mt
Kod samochodowy: M
Numer kierunkowy: +356
Najważniejsze religie:

  • Chrześcijaństwo - 97% (katolicyzm - 95,8%, protestantyzm - 1,1%, Świadkowie Jehowy - 0,16%)
  • Islam - 0,2%
  • Ateizm, bez religii - 2,5%

Strefa czasowa:
  • lato - UTC +2
  • zima - UTC +1

Symbolika flagi i ciekawostki:
  • Flagę Malty pstanowi rostokąt podzielony na dwa pionowe pasy jednakowej szerokości, biały i czerwony (pas biały przy drzewcu); w górnym narożniku białego pasa, tuż przy drzewcu, flagę zdobi Krzyż Jerzego w czerwonym obramowaniu.
  • Kolory na fladze nawiązują do proporca normandzkiego rodu de Hauteville, z którego wywodził się hrabia Roger. Roger w XI wieku wyparł z wyspy Arabów, a w dowód wdzięczności za gościnność ofiarował Maltańczykom pół proporca rodowego. Krzyż Jerzego znajdujący się na fladze to odznaczenie, które przyznał Malcie król brytyjski Jerzy VI w 1942 w uznaniu za odwagę Maltańczyków podczas II wojny światowej. Wewnątrz krzyża znajduje się wizerunek św. Jerzego na koniu walczącego ze smokiem. Otacza go napis: for gallantry (ang. za waleczność). Wokół okręgu z napisem, na łączeniu ramion, cztery litery "G" z wpisaną w nią cyfrą "VI" będące inicjałami króla Jerzego VI (George VI), który ustanowił to odznaczenie.

Położenie geograficzne:

Malta to panstwo położone w Europie Południowej, na Morzu Śródziemnym, 80 km na południe od włoskiej Sycylii i 285 km na północny wschód od Tunezji. W skład archipelagu Wysp Maltańskich wchodzą trzy główne zamieszkane wyspy: Malta, Gozo i Comino oraz szereg małych - głównie niezamieszkanych wysepek: Cominotto, Wyspa Św. Pawła, Filfla, Manoel Island (zamieszkana) jak również szereg mikro wysepek np. Fungus Rock. Jest najdalej na południe wysuniętym państwem Europy. Poprzez wody terytorialne Morza Śródziemnego od północy graniczy z Włochami, a jej linia brzegowa wynosi 140 km. Malta jest krajem nizinnym, miejscami delikatnie pagórkowata.

 

Położenie Malty na mapieTagi
Oceń artykuł
Średnia ocena: 4.2 na 5 Ocen: 5

Twoja ocena:

Dodaj komentarz:

Zakaz dodawania linków w komentarzu! Komentarze są moderowane.

Wszystkie pola są wymaganeFacebook

Losowe flagi

Flaga Macedonii Północnej Flaga Nigerii Flaga Kazachstanu
Flaga Madagaskaru Flaga Burkiny Faso Flaga Indonezji